Do pondělní jednodenní stávky pracovníků ve školství se zapojilo skoro 6000 škol, tedy více než polovina všech regionálních, tvrdí odboráři. Práci v mateřských, základních a středních školách přerušilo více než 130 tisíc pracovníků, řekla místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková.
Podle odborů se ale některé školy ještě hlásí. S učiteli Gymnázia Jana Nerudy v Praze přišel diskutovat ministr školství Ondřej Liška (SZ). Zaměstnanci škol stávkují kvůli platům, tvrdí, že jim vlivem vysoké inflace letos poklesly.
ČTĚTE TAKÉ: Školy stávkují. Kolik vlastně berou učitelé?
Podle Vondráčkové je vysoká účast hlavně v Jihomoravském, Moravskoslezském a Středočeském kraji. "Očekáváme, že do odpoledního protestu před sídlem vlády se zapojí nejméně 3000 lidí," dodala Vondráčková. Z každého regionu prý do hlavního města míří nejméně jeden autobus. Shromáždění se zúčastní také zástupci dalších odborových organizací.
V Praze stávkuje nadpoloviční většina škol
Odboráři nemají přesné informace o tom, zda se do stávky zapojily i soukromé školy. Ani tajemník Sdružení soukromých škol Petr Jadrný neví, jestli některé privátní vzdělávací ústavy přerušily práci. Podle něj je však nepravděpodobné, že by stávku masově podpořily. Nemají odbory, navíc se v nich platí školné a rodiče kontrolují, zda odučí slíbený počet hodin, řekl tajemník. Sdružení v současnosti eviduje kolem 600 škol, podle Jadrného je jich však ve skutečnosti kolem 400, protože některé mají více zařízení, která se započítávají zvlášť. V Praze stávkuje nejméně 50 procent škol, uvedla předsedkyně pražské krajské rady odborového svazu Eva Dvořáčková. Podle ní jich je zřejmě více, protože ne všechny školy odborům účast nahlásily.
V Praze dnes stávkuje například Gymnázium Jana Nerudy v Hellichově ulici. Studenti dostali ředitelské volno, s učiteli přišel debatovat ministr. Zhruba dvacítce pedagogů například řekl, že radikální navýšení rozpočtu školství bude možné pouze tehdy, když na to stát bude mít a stane se to předmětem koaliční smlouvy. "Nebudu slibovat více, než je možné," dodal Liška. Debata se vedla klidně a věcně.
"Myslím si, že zlepšení, které se mi podařilo vyjednat, těch 4,5 miliardy korun na příštích 18 měsíců, částečným a vůbec ne nevýznamným zlepšením je," řekl po setkání s učiteli novinářům Liška. Podle něj by měl trend zvyšování množství peněz pokračovat. Není to však možné ze dne na den, řešení se musí podle ministra rozložit do několika let.
Podle pedagogů je potřeba na vládu vyvíjet nátlak dál. "Mám pocit, že to navýšení, o kterém pan ministr hovořil, opravdu není ve skutečnosti navýšením, sleduje jen křivku vývoje hospodářství a inflace," řekl Vít Kubánek, který na Gymnáziu Jana Nerudy vyučuje český jazyk a hudební výchovu.
Požadavky stávkujících učitelů v pondělí alespoň symbolicky podpořila také Vyšší odborná škola grafická a Střední průmyslová škola na druhé straně Hellichovy ulice. Ve škole se sice vyučovalo a studenti posledních ročníků skládali absolutoria, ale na dveřích visel velký plakát s nápisem vyjadřujícím podporu stávce. "Pokládáme požadavky učitelů za legitimní a sami jsme znepokojeni reálným propadem mezd a finanční situací tak, jak se v tomto kalendářním roce objevuje," řekl ředitel školy Jan Sehnal.
Stávkuje například také Základní škola Letohradská v Praze 7. "Naši zaměstnanci se připojili ke stávce odborů, protože se ztotožnili s důvody, které uváděly," řekl ředitel školy Ivo Mlejnecký. Podle něj je škola zcela uzavřena, děti zůstaly doma.Výuka naopak dnes vypadala normálně například v pražském Gymnáziu Čakovice. Přestože se do stávky zapojila asi třetina učitelů, zastoupí je podle ředitelky Daniely Hochmanové ostatní. "Nechceme ohrozit provoz školy, teď před prázdninami to není vhodné datum, veřejnost by to nepřijala dobře," uvedla ředitelka. Jediným omezením prý je, že děti budou bez oběda, protože chodí do jídelny základní školy, která dnes stávkuje.
Nestávkuje ani Vyšší odborná škola oděvního návrhářství a Střední průmyslová škola oděvní v pražských Holešovicích, která už druhý týden organizuje maturitní zkoušky a absolutoria. "Všem pedagogům se zdálo, že by bylo nefér vůči studentům, kdybychom zastavili provoz školy. Všichni ve škole vědí, že situace po platové stránce není růžová, ale zastavit školu v tento den by nebylo nejlepší řešení," řekla ředitelka Marta Chvojková.
Vondráčková řekla, že odbory tentokrát nezaznamenaly žádné negativní ohlasy rodičů. Dříve se prý stávalo, že si rodiče stěžovali na komplikace, které stávka způsobí, a tvrdili, že si učitelé berou děti jako rukojmí.
Odboráři vyhlásili dnešní protest po jednáních s ministerstvem školství. Požadovali zvýšit letošní rozpočet regionálního školství o tři miliardy korun, prosadit se však nakonec podařilo jen půl miliardy. Zvýšení se navíc týká pouze učitelů, což odboráři označili za diskriminaci. Na příští rok mají přislíbeny další čtyři miliardy.
Školské odbory sdružují přibližně 47 tisíc pracovníků. Loni v prosinci, kdy se stávkovalo rovněž kvůli prostředkům na platy, ale také pomůcky, se do protestu zapojilo asi 128 tisíc pracovníků v 5850 školách z více než 10 tisíc regionálních.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková