Pokud prezident Miloš Zeman do týdne neodvolá předsedu hnutí ANO Andreje Babiše z vlády, jeho kritici v Senátu navrhnou nejpozději příští úterý projednání ústavní žaloby na hlavu státu. Po jednání organizačního výboru horní komory to novinářům oznámil její předseda Milan Štěch (ČSSD). Zemanův mluvčí to označil za nepřijatelné vyhrožování prezidentu republiky.
Jestliže by prezident návrhu na Babišovo odvolání nevyhověl během deseti či 14 dnů, "podmínky pro podání žaloby jsou na místě", řekl Štěch. Zeman chce o Babišově osudu rozhodnout až po návratu z Číny, kde má pobývat do 18. května.
"Vyhrožování prezidentu republiky je v demokratické společnosti nepřijatelné a neakceptovatelné. Už jsme to v historii jednou zažili," komentoval postoj senátorů mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.
Žalobou pro hrubé porušení ústavy pohrozila Zemanovi už v pátek skupina 27 senátorů. Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL uvedla, že tato skupina se průběžně rozrostla na 34 členů horní komory. Návrh žaloby by podle ní mohl být připraven v řádu dnů. Štěch podotkl, že k projednání návrhu by bylo svoláno zasedání Senátu, pokud by byl návrh organizačním výborem shledán jako důvodný.
K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Podání žaloby by pak musely schválit ještě nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy minimálně 120 členů dolní komory.
K ústavní žalobě byl zdrženlivý místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Podle něj by měl Senát spíše svolat "mimořádnou schůzi, která by se v širších souvislostech zabývala společenskou situací v České republice". Zároveň ale kritizoval Zemanovo otálení s odvoláním Babiše. Naznačil, že by prezident mohl odvolání provést i během své čínské mise. Štěch by měl podle Kubery navrhnout prezidentské volby v co nejkratším termínu, "aby to trápení co nejdříve skončilo".