Ještě před několika dny měřili meteorologové na mnohých místech rekordně nízké mrazy, na Štědrý den se už teploty vyšplhaly k opačným maximům. Hlavně na východě republiky zhoršily oblevy podmínky k lyžování.
Rekord naměřili meteorologové v Mošnově na Novojičínsku: 12,7 stupně Celsia, padlo vánoční maximum z roku 1973, kdy bylo 12,3 stupně. Teplé počasí pokračuje i na Boží hod, který bude v kraji pravděpodobně rovněž teplotně rekordní. Například v Ostravě-Porubě naměřili meteorologové 15 stupňů, v Mošnově dokonce 15,8 stupně Celsia, oznámil ostravský meteorolog Petr Drobek.
Podle něho začala teplota netradičně stoupat během noci na dnešek, kdy začal foukat jižní vítr. "Právě teplé jižní proudění způsobilo tak výrazné oteplení." Na dalších místech v kraji se výrazněji oteplilo až během dne a teploty vystoupaly nad deset stupňů Celsia.
ČTĚTE TAKÉ: Vánoce na horách: Moravě hrozí vichřice, Alpám laviny
Dopravu komplikuje mlha, rozbředlý sníh a místy led
"Očekáváme, že dnešní den bude také rekordní, konkrétní hodnoty budeme ale znát až po 21.00," řekl Drobek. V dalších dnech ovšem neobvykle vysoké teploty klesnou vlivem západního proudění chladnějšího vzduchu na nejvýše pět stupňů přes den, v noci bude kolem nuly nebo mírně pod.
Vánoční svátky přinesly na sever Moravy kromě tepla i silný vítr. Na nejvyšších hřebenech Beskyd v noci dosahoval v nárazech průměrné síly 25 metrů za vteřinu, na nejvyšší Lysé hoře byl nejvyšší náraz 39 metrů za vteřinu. "V nižších polohách kraje to byl čerstvý vítr od šesti do jedenácti metrů za vteřinu," dodal meteorolog. Podle náčelníka horské služby Radima Pavlici bylo v Beskydech už ráno kolem deseti stupňů nad nulou a slabě pršelo.
Na jižní Moravě si někteří vyjeli na kolech. Sníh v regionu odtál již před několika dny, počasí dnes proto připomínalo spíše jaro než zimu. Od pátku se začne zase ochlazovat. "Mírně se oteplí ještě těsně před koncem roku, už se ale tolik neohřejeme," řekla Kučerová.
Klima na jižní Moravě je podstatně teplejší než v jiných částech republiky. Vánoce na sněhu neslavila oblast již dlouhá léta.
Sjezdovky většinou bez lyžařů
Vánoční obleva uškodila sjezdovkám v horských střediscích Libereckého kraje, pokrývá je však stále dostatečná vrstva technického sněhu - většinou kolem 30 až 40 centimetrů. Kvůli odtávání přírodního sněhu se dnes zhoršily stopy pro běžkaře na Jizerské magistrále. Lyžovat se na ní ale stále ještě dá, potvrdila ředitelka Jizerské o. p. s. Milena Jelínková.
"Běžkaři si musí dát pozor na vyčnívající kameny a doporučujeme jim, ať si berou raději starší lyže," upozornila. Jizerská o. p. s. ve spolupráci s pořadateli Jizerské padesátky rozvezla na Štědrý den umělý sníh ze stadionu v Bedřichově až k rozcestí U Buku. Podle Jelínkové se má ochladit a meteorologové předpovídají sněžení.
Na harrachovských sjezdovkách je ovšem až půl metru technického sněhu a lanovky vedle skokanských můstků a na Rýžovišti dnes jezdily plné. "Fronty se ale nedělaly. Hodně lyžařů jezdí v Harrachově už od 19. prosince a za předvánoční dny máme docela slušné tržby," uvedl Milan Goč ze Sportovního areálu Harrachov.
Podobně je tomu i na východě Čech. "Je tu spíš jarní počasí, plus čtyři až šest stupňů. Návštěvnost byla slabá, až velmi slabá," řekl Oldřich Štos, manažer skiareálu Sněžník v Dolní Moravě. Do Špindlerova Mlýna přijelo asi 2500 až 3000 lidí. Nižší zájem lyžařů odpovídá ročnímu období. V provozu je zatím ve Špindlerově Mlýně a Horních Mísečkách pět lanových drah a šest vleků.
"Očekáváme, že lidé pomalu začnou přijíždět na vícedenní pobyty. Výhodou je, že je dostatek parkovacích míst, příjezdová cesta je mokrá a bez námraz," řekl Jiří Beran ze špindlerovského střediska.
V Krkonoších hrozí laviny
Horská služba upozorňuje, že na hřebenech Krkonoš je 25 až 50 centimetrů sněhu. Kde je sněhu více, hrozí pád lavin, riziko je nicméně mírné, záchranáři vyhlásili druhý stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice. Při plánování horské túry by si turisté měli na Horské službě zjistit, jaké podmínky jsou v oblasti, kam míří.
Takřka vůbec se nelyžuje v Olomouckém kraji. "Návštěvnost je nula, vlek jezdí prázdný. Zítra (v sobotu) určitě pojedeme a pak se uvidí podle počasí," uvedl Michal Stojmenov ze střediska Hlubočky. Kvůli teplotám mezi sedmi a dvanácti stupni nemohou provozovatelé areálů sjezdovky zasněžívat.
Na středním a východním Slovensku dokonce prudké oteplení a deště způsobily místní záplavy, hasiči hlásí desítky výjezdů k zatopeným sklepům a zahradám.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková