Stěhujete se kvůli novému zaměstnání a nemáte dostatek peněz? Od listopadu můžete Úřad práce požádat až o padesát tisíc korun. Stejně tak mohou od tohoto úterý dostat od státu peníze lidé dojíždějící do zaměstnání mimo město, kde žijí.
Požádat o peníze na stěhování mohou lidé, kteří nastoupí do práce mimo místo svého bydliště nebo se kvůli ní už přestěhovali. "Dále je nutné, aby byl uchazeč v evidenci nezaměstnaných déle než pět měsíců, a to půl roku před podáním žádosti," konstatuje mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. Další podmínkou je, že se lidé kvůli novému zaměstnání přestěhují do vzdálenosti, která je vzdušnou čarou delší než padesát kilometrů. Příspěvek není možné využít při přesunu do zahraničí.
"Jde o další cestu, jak odstranit bariéru, která snižuje šance dlouhodobě nezaměstnaných na získání práce. Jeho poskytnutí bude vždy záležet na konkrétní situaci na lokálním trhu práce a na dohodě mezi žadatelem a Úřadem práce," říká generální ředitelka úřadu Kateřina Sadílková. Upozorňuje přitom, že se nejedná o nárokovou dávku.
Žádost o příspěvek na stěhování mohou lidé podat na pobočce pracovního úřadu v místě, kde se nacházela nebo ještě nachází jejich původní adresa a kde byli vedeni v evidenci nezaměstnaných. Musejí spolu s ní doložit adresu původního pobytu, pracovní smlouvu a kupní nebo nájemní smlouvu. Úřad může příspěvek stejnému člověku poskytnout tento příspěvek jednou za tři roky, a to jen když odpracoval v zaměstnání, na které dostal původní podporu, minimálně rok.
Jízdné za tisíce
Kromě příspěvku na přestěhování mohou lidé z celé republiky požádat od tohoto úterý také o peníze na dojíždění do zaměstnání. Až dosud to bylo možné v rámci pilotního projektu pouze v šesti krajích. "Prostřednictvím příspěvku na dojíždění chceme podpořit zaměstnanost uchazečů ze skupin ohrožených dlouhodobou nezaměstnaností," uvádí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).
Příspěvek mohou dostat nezaměstnaní, kteří budou do nového zaměstnání dojíždět mimo svou obec a jsou v evidenci Úřadu práce déle než pět měsíců. Zároveň musejí mít uzavřen pracovní poměr na dobu neurčitou nebo na dobu určitou, a to delší než půl roku. Požádat o něj mohou i lidé, kteří jsou nezaměstnaní kratší dobu, ale musejí prokázat, že nemůžou sehnat v místě bydliště zaměstnání kvůli svému pracovnímu stavu, malé praxi nebo péči o dítě.
Výše příspěvku se pohybuje od 1000 do 3500 korun měsíčně podle dojezdové vzdálenosti. Přitom minimum je 10 kilometrů. Na nejvyšší částku pak dosáhnou ti, kteří budou za prací dojíždět více než 50 km. Příspěvek je určen na úhradu nákladů, které zaměstnanci vzniknou v souvislosti s dojížděním do práce. "Peníze tedy může použít například na zaplacení jízdného, nákup pohonných hmot, ubytování nebo třeba hlídání dětí," dodává Beránková. Maximální doba pro vyplácení příspěvku je jeden rok.