Kašparův bratranec Čihák ztroskotal v řepném poli

Domácí
12. 5. 2013 13:59
Eugen Čihák se svým aeroplánem.
Eugen Čihák se svým aeroplánem.

13. květen 1913: Ucpaná benzinová hadička stála za nebezpečným přistáním průkopníka českého letectva Eugena Čiháka.

Dva vzlety dnes již zapomenutého průkopníka české aviatiky Eugena Čiháka vylíčil deník Národní listy v úterý 13. května 1913.

17 minut ve vzduchu

Eugen Čihák, strojník Dvořák a Jan Kašpar. Snímek z čsp. Český svět.První výlet nad českou placku dopadl dobře. Eugen Čihák vystartoval z vojenského cvičiště v Bohušovicích nad Ohří nedaleko Terezína v sobotu 11. května. "Pardubický aviatik létal v Bohušovicích. Obecenstvo, kterého se sešly tisíce a tisíce ze sousedních měst i dalekého kraje, vidělo opravdu zdařilé ukázky umění leteckého, jejichž úchvatnému dojmu se rádo oddalo a které odměnilo nadšenými projevy uznání," popisoval deník atmosféru v Bohušovicích. Letadlo bylo před sto lety chápáno jako technický zázrak, vždyť inženýr Jan Kašpar poprvé vzlétl teprve v dubnu roku 1910 a neměl v českých zemích takřka následovníka, tedy až na bratrance Eugena Čiháka.

Samotný let nad Bohušovicemi a okolím trval 17 minut. Startovalo se v 16 hodin a 25 minut. "Čihák vzlétnuv 400 m vysoko, ulétl z vojenského cvičiště k Bohušovicům, přelétl pak hradby Terezína, zaletěl až za Ohři a vrátil se po 17 minutách krásným klouzavým letem k hangaru, kde byl zahrnut bouřlivými ovacemi."

Předčasné přistání na řepném poli

Stroj s Eugenem Čihákem.Druhá Čihákova exhibice v pondělí 12. května ale málem dopadla tragédií. "Čihák měl brilantní start a stoupal tak rychle, že ve dvou minutách byl 500 m vysoko. Stoupnuv ještě o dalších 100 m, dal se nedělní svou drahou, přeletěl Litoměřice, Terezín, Bohušovice a vracel se po 18minutové procházce už k letišti, když tu ve výši 600 m se motor zastavil pro ucpání rourky benzin přivádějící - jak seznáno později. Vida, že už nemůže dosíci letiště, vybral si aviatik za místo přistání řepné pole, na němž bez úrazu přistál. Poněvadž odtamtud nebylo možno vzlétnouti, nezbylo než rozebrati tu letadlo a dopraviti je na nádraží. Tím však zmařen byl úmysl Eugena Čiháka vrátit se v úterý ráno z Litoměřic do Pardubic vzdušnou cestou."

Jeden z prvních českých aviatiků Eugen Čihák se narodil 31. května 1885 ve Vinkovicích v Chorvatsku, kde jeho otec Ing. František Čihák pracoval ve službách rakousko-uherské dráhy. Matka Marie Čiháková rozená Kašparová byla sestrou Františka Kašpara, otce Ing. Jana Kašpara, prvního českého aviatika.

Po nenadálé výhře 300 tisíc zlatých v turecké státní loterii v roce 1889 se celá rodina přestěhovala z Chorvatska do Pardubic, kde Evžen vyrůstal se svými dalšími pěti sourozenci a bratrancem Ing.Janem Kašparem. Svůj první veřejný vzlet uskutečnil Čihák 16. července 1911 v Poděbradech, sám však tento let považoval za krátký a málo zdařilý, protože jej musel ukončit pro poruchu motoru. Prameny uvádějí celkem 33 veřejných vzletů a přeletů Evžena Čiháka v rozmezí let 1911-1914. Lety to byly často dramatické, například 9. dubna 1912 se dostal do silného větru. "Hned při startu udeřil mu vítr do křídel tak prudce, že div nepřevrátil letadlo. Aviatik odolal a snažil se dosíci větší výšky, ale vítr novými a novými nárazy ho srážel k zemi. Poskytoval hrůzný obraz tento boj člověka na výtvoru z dřeva, plátna a drátů s větrem. Jako na skluzavce to šlo nahoru dolů, aparát se nebezpečně klonil na bok, sjížděl z dráhy smýkán větrem, ale vždy zase byl vnucen výborným letcem v rovnováhu," popisoval dramatický let reportér Národních listů.

Eugen Čihák zemřel 8. května 1958 v Praze.

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ