Starostové a nezávislí, Bobošíkové Suverenita, Machovi Svobodní občané nebo Severočeši porušují zákon. Může to znamenat, že budou i rok bez peněz od státu, anebo zánik. Do 1. dubna musejí české strany a hnutí odevzdat přehled svého hospodaření za uplynulý rok a součástí povinnosti je ukázat také smlouvy se svými sponzory.
Loni už to na vlastní kůži zažili třeba Severočeši. Strana, která byla úspěšná v krajských volbách, nedostala do dneška ani korunu. Přitom měla nárok na více než půl milionu.
ČTĚTE TAKÉ: Zakázaní "dělníci" porušili zákon, nesložili účty
On-line deník TÝDEN.CZ zjistil, že potíže může mít hned osm známějších stran. Mezi nimi také nově vzniklá partaj někdejšího zakladatele ODS Petra Halíka Občané.cz, která loni stavěla svoji volební kampaň na tom, že kandidáty vybírala formou soutěže podobné SuperStar.
Smlouvy chybí rovněž Straně důstojného života, kterou vede Jana Volfová, někdejší politička ČSSD. Ta už loni nedodala zprávu podle zákona.
Zákon ovšem nedodržela ani Suverenita - Strana zdravého rozumu bývalé europoslankyně Jany Bobošíkové. Právě Volfové a Bobošíkové strany jdou letos do sněmovních voleb společně a spojily se i se Stranou zdravého rozumu hudebního skladatele Petra Hanniga.
Hříšníky, kteří nedoložili dohody se sponzory, jsou také Starostové a nezávislí, kteří kandidují společně s TOP 09. Paragraf porušily i levicová Strana demokratického socialismu, Strana svobodných občanů Klausova spolupracovníka Petra Macha a Zlínské hnutí nezávislých.
Z loňska se nepoučili ani Severočeši. Těm se přitom zapomnětlivost ve finanční zprávě už jednou nevyplatila. Loni svůj audit nedodali, a proto do dneška nezískali ani korunu od státu, i když uspěli v krajských volbách a mohli tak vylepšit stranický rozpočet o státní dotace.
O tom, zda jsou zprávy kompletní, rozhoduje sněmovna jen jednou za rok a bez jejího souhlasu peníze ministerstvo nevyplatí. "Věřím, že chybějící dokumenty strany doloží. Je to v jejich zájmu," komentuje předseda kontrolního výboru sněmovny Vladimír Koníček (KSČM). Do zasedání výboru, který vyhodnotí výroční finanční zprávy stran, zbývá týden.
ČTĚTE TAKÉ: Zelení mají opět chyby v účtech. Mohou přijít o miliony
Pokud by partaje listiny nedodaly, dostanou se na "černou" listinu, která putuje na plénum sněmovny a pak do rukou vlády. Ta už rozhodne o tom, koho navrhne soudu na zrušení nebo na pozastavení činnosti. Loni se ocitla v ohrožení i parlamentní Strana zelených, ale nakonec chyby urychleně napravila.
Foto: Lucie Pařízková