Střechu vily Milada, posledního squatu v Praze, opustili poslední dva squatteři z původních osmi. Na střeše se zabarikádovali ráno, kdy vilu začala vyklízet za přítomnosti policie najatá bezpečnostní agentura. Vyklízení provázely potyčky.
Končím hovor, probourávají se k nám střechou. Těmito slovy ukončil telefonát squatter Ondřej Volek. Ranní zásah bezpečnostní agentury vyhnal na střechu vily Milada jednoho z posledních squatů v Praze. Volek a šest jeho kolegů měli dostatek zásob a chtěli na střeše zůstat až dva týdny. Po zásahu a celodenním vyjednávání však squatteři postupně střechu opouštěli, před půl devátou večer se vzdali poslední dva.
Zásah bezpečností agentury Securitas začal kolem deváté ráno a nelegální obyvatele vily Milada zaskočila jeho tvrdost: u dveří se ozýval zvuk rozbrušovaček. Zaměstnanci agentury už za chvíli vzali budovu útokem. "Naběhla sem skupina holých lebek a řvali na nás, že jsme cikáni a že půjdeme do plynu," popisuje Volek. Se šesti squattery utekl před černými šerify na střechu. Po cestě ještě sebrali zásoby, které měli pro případ nouze připraveny. Proviant by je měl na střeše udržet dva týdny, což se nejspíš nepovede.
Tentokrát squatterům nezbylo žádné útočiště: bezpečnostní agentura jim rozebrala střešní tašky přímo pod nohama. Vyklízení squatu provázeli potyčky squatterů a jejich příznivců i s policií. Tři policisté byli při nich zraněni a tři squatteři byli zadrženi, vzduchem létaly lahve i kameny. Policejní mluvčí Tomáš Hulan řekl, že dva policisté byli převezeni do nemocnice, jeden se zlomeným nosem, druhý s povrchovými zraněními na hlavě. Navečer se situace zklidnila.
Jeden z účastníků zásahu popsal on-line deníku TÝDEN.CZ další strategii: bezpečnostní agentura nejdříve rozebrala okraje střechy. Tím zajistila, aby žádný ze sedmi squatterů nesjel po taškách a nedopadl až na zem. Když ze střechy zbylo torzo, nastoupil antikonfliktní policejní tým a začal s lidmi na střeše vyjednávat. Na půdu vily Milada přišel i ministr pro lidská práva Michael Kocáb.
Ranní zásah přišel bez varování. Po desáté hodině ho v tiskové zprávě odůvodnila Bohumila Beranová, mluvčí majitele vily, Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV): "Rozhodl o vystěhování squatterů z toho důvodu, že si obyvatelé společně s vysokoškolskými studenty ubytovanými na kolejích 17. listopadu dlouhodobě stěžují na neudržitelnou situaci v okolí obou objektů." Stížnosti se týkaly hlasitých nočních koncertů a psů, kteří kolem vily Milady pobíhali. Zvířata údajně napadla dvě studentky a v nedaleké zoo zardousila patnáct zvířat.
Squatteři se v minulosti se studenty pokoušeli dohodnout, nikdo z ÚIV s nimi v posledních dnech nejednal. Při dnešním zásahu proti nim asistují černým šerifům hasiči a policisté. Ti se snaží vytlačit z okolí asi padesátku mladých lidí, kteří k Miladě přijeli podpořit squattery. Jednoho z nich zatkli kvůli útoku na veřejného činitele.
Černí šerifové tentokrát zasáhli razantněji než policisté v roce 1998. Vilu v majetku Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV) se jim před jedenácti lety nepodařilo vyklidit.
Razantní zásah dřív znemožňovaly administrativní překážky. Vila byla určena k demolici, a proto nebyla zapsána v katastru nemovitostí. Majitel nezvládl srovnat dům se zemí, Milada pořád stála, ale přesto úředně neexistovala. Teď se podmínky nedávno změnily; budova znovu figuruje v katastru nemovitostí jako majetek ÚIV.
Foto: Jan Schejbal, ČTK