Vláda brzy rozhodne o osudu horníků v Moravskoslezském kraji. Zatímco sociální demokracie chce do podpory dolu Paskov investovat miliardu korun, koaliční ANO 2011 a KDU-ČSL jsou proti. "Žádná vláda v historii posledních dvaceti let nebyla chráněná jenom proto, jaký zastávala směr. Pokud udělá ta současná špatné rozhodnutí, tak jsme připraveni se proti ní postavit," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Josef Středula, který kandiduje na post šéfa největší odborové centrály v zemi, Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).
V jakém stavu je v současnosti postavení zaměstnanců v České republice?
Bohužel jsou práva zaměstnanců v některých ohledech dost destruována. Tím důvodem není ani tak to, že by to bylo potřebné pro ekonomiku, ale protože to bylo ideologicky vedeno. A takovéto změny nikdy neprospívají. Naším cílem je to napravit a vyrovnat postavení zaměstnavatelů a zaměstnanců tam, kde je to účelné. Samozřejmě cestou dohody se zaměstnavateli, nechceme způsobit nějaký kyvadlový proces, že se něco najednou vychýlí ve prospěch jednoho z nich.
V čem jsou ta práva nejvíc porušována?
V této chvíli je jeden velmi akutní problém, že vláda Petra Nečase (ODS) v závodech o korporacích a družstvech zrušila povinnost mít v dozorčích radách akciových společností zástupce zaměstnanců. V této chvíli je to na dobrovolné bázi. Přitom je to právo pro zaměstnance důležité, je to v zájmu hospodářství i společnosti. Ten důvod toho vyřazení neměl žádnou logiku, bylo to odůvodněno snižováním administrativní záležitosti, což je úplně mimo. Ten důvod byl ideologický a my nevidíme jediný důvod, proč tu povinnost do zákona nevrátit.
Nějak nechápu, proč by to pro zaměstnance mělo být důležité.
Pro zaměstnance, jejich odborové organizace to znamená přístup k informacím, k pravdivým údajům o stavu firmy. Kdybychom ty informace neměli, tak bychom nemohli včas reagovat na plány vedení a hájit zájmy zaměstnanců. Navíc když se podíváte třeba do Německa, tak tam u takzvaných významných společností mají zaměstnanci padesátiprocentní podíl v dozorčích radách a je to jeden z důvodů, proč má Německo tak relativně nízkou nezaměstnanost a nedochází tam tak často k rušení výroby nebo jejímu přesunutí jinam. Právě proto, že se tam musí společnost dohodnout se zaměstnanci.
Jsou ještě nějaké další problematické body týkající se porušování práv zaměstnanců?
Ano, jsou. Často se setkáváme s tím, že někteří zaměstnavatelé porušují velmi principiálním zaměstnanecká práva tím, že se snaží likvidovat odborové organizace. Právo sdružovat se je právo dobyté v roce 1989 a my si myslíme, že by se mělo dodržovat. Pokud existuje důvod likvidovat odborové organizace nebo bránit jejich vzniku, tak je za tím často skrytá tendence majitele dělat něco nekalého.
Já jsem se spíše ptal na problémy zaměstnanců nikoliv ve vztahu k odborovým organizacím, ale spíše ke každodennímu životu na pracovišti.
Dochází k takovým těm principiálním věcem, že když se zaměstnancům něco nelíbí, tak jim někteří zaměstnavatelé vyhrožují. A to si myslím, že není v zájmu dobrých vztahů.
Kandidujete do čela nejsilnější odborové centrály v zemi. Co byste chtěl prosadit?
Tím mým hlavním cílem je, aby konfederace i její členské svazy měly váhu jak u zaměstnavatelů, tak u vlády i společnosti. Myslím si, že odbory jsou nedílnou součástí společnosti a jejich prestiž se dá ještě zlepšit. Máme například velmi profesionální výstupy a analýzy, leckdy dokonce lepší, než jsou ty vládní. Pak bych chtěl, aby se lidé nebáli říct, že jsou odborově organizovaní. V mnoha případech se totiž odboráři ne úplně hlásí ke svému členství, tak to bych chtěl napravit.
Neklesá v posledních letech poněkud vyjednávací síla ČMKOS? Nových členů příliš nepřibývá, navíc se od ní v poslední době oddělily některé svazy, případně jejich části. Například to byli policisté, od OS Kovo se oddělily některé škodovácké závody.
Počet členů odborů je násobkem počtu členů politických stran. Takže co se počtu týká, tak to odchod těch policistů, případně zaměstnanců Škody Auto příliš nezměnil. Oni navíc i nadále zůstali v odborech, jenom se oddělili od konfederace. Ale jak říkám, je naprostý nepoměr mezi počty členů ČMKOS a počty členů politických stran, takže z tohoto pohledu se ta její váha ve vyjednávání příliš nemění.
Jak se chcete vymezovat vůči současné vládě? Pokud vím, tak někteří vaši čelní členové a analytici působí jako poradci ministrů nebo jsou jinak propojeni se sociální demokracií.
Nevím, jak to bude za mě, nejsem ještě předsedou konfederace. Ale co se týká toho, že třeba naši makroekonomové jsou v roli poradců, tak to není v žádném případě jenom u sociální demokracie. Členy odborů jsou lidé, kteří inklinují k různým politickým uskupením, a to nejen k sociálnědemokratickým, ale i z opačného politického břehu. Takže z tohoto úhlu pohledu nemám z toho žádnou obavu. Naopak si myslím, že význam našich představitelů tím, že byli požádáni, aby radili této vládě, roste. Tato vláda navíc není zdaleka jenom sociálnědemokratická, takže v tomto není podtext vaší otázky relevantní. Já si myslím, že jsme schopni diskutovat s každým, ať už stojí na jakékoliv straně politického spektra.
Já jsem neměl na mysli pouze ČSSD. Jak se třeba postavíte k této vládě, pokud nepodpoří horníky zaměstnané v OKD? Koaliční hnutí ANO 2011 a KDU-ČSL totiž této pomoci nejsou příliš nakloněné.
To je úplně jednoznačné. Žádná vláda v historii posledních dvaceti let nebyla chráněná jenom proto, jaký zastávala směr. Pokud ta současná udělá špatné rozhodnutí, tak jsme připraveni se proti ní postavit. Tak se to stalo Vladimíru Špidlovi, tak se to stalo Petru Nečasovi. Nemám v tomto směru žádný problém. Pokud udělá špatné rozhodnutí, tak jsme připraveni se proti ní postavit. Vy jste teď použil zajímavý případ horníků v Moravskoslezském kraji. Pokud vláda půjde špatným směrem, dáme to zcela jistě najevo.