Studenti propadli hysterii, tvrdí hejtman Zimola

Domácí
19. 11. 2012 18:47
Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).
Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

Na českobudějovickém náměstí se v sobotu sešly stovky studentů. Hrozili hejtmanovi Jiřímu Zimolovi (ČSSD) stávkou, pokud komunistku Vítězslavu Baborovou neodvolá z postu krajské radní pro školství. "Jsou řízení, očkovaní a celé to rozfoukává někdo jiný," řekl Zimola v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.

Když jste viděl náladu na studentské demonstraci v Českých Budějovicích proti jmenování komunistické radní, postupoval byste při koaličních jednáních s KSČM jinak?

Na rozdíl od premiéra, který rozděluje posty ministrů, je to u hejtmanů jinak. Hejtman může mít na věc názor, ale všechny radní nakonec volí zastupitelé. Nelze říct, že si hejtman vybral někoho pro resort školství a že ho pak může odvolat. Toto se na veřejnosti dost často zkresluje.

Nepřesvědčíte zastupitelstvo, aby komunistickou radní odvolalo?

Studenti žádají, abych radní odvolal do čtvrtka. Hejtman ale nemůže odvolávat ani jmenovat, ani nemůže ze dne na den svolat zastupitelstvo, aby radní odvolalo. Ultimativní požadavky studentů splnit nemohu, byť bych to třeba chtěl. Nezbývá mi než konstatovat, že jejich hodinová stávka se zřejmě uskuteční, protože hejtman v této věci nemůže nic dělat.

Nemůžete se pokusit o nějaké vstřícné gesto?

Já už jsem nabídku učinil. Jejich zástupci před médii vyjádřili uspokojení z toho, že jsem se s nimi sešel a že jsem jim nabídl účast v pracovních orgánech. Přislíbili, že sobotní demonstrace nebude zaměřená proti Zimolovi a půjde pouze o vzpomínku na 17. listopad 1989. Studenti nesplnili nic. Na budějovickém náměstí pak říkají věci, které jsem jim z očí do očí vyvrátil. Šlo o to, že radní nemůže odvolávat ředitele a provádět optimalizaci škol. Studenti by minimálně měli držet slovo, když už s žádnou vstřícnou nabídkou nepřišli. Buď nechtějí slyšet argumenty, nebo jsou permanentně někým řízení, očkovaní a celé to rozfoukává někdo jiný.

Radní Baborová vystupuje proti víceletým gymnáziím a podporuje učňovské školství. Dohlédnete na to, aby se situace v krajském školství prudce neotočila?

Ale opravdu nejde jen o hejtmana. Je tu rada a krajské zastupitelstvo. O rušení či slučování škol nemůže rozhodnout nikdo jiný než tyto orgány. Pokud by paní radní přišla s nápadem, který se nesetká s většinovou podporou, nevstoupí tato idea do života.

Hned po volbách jste řekl, že je vaší povinností vyrovnat se s tím, že se po 23 letech komunisti vrací zpátky na politickou scénu. Povede se vám to?

To nechte na mém svědomí. ČSSD není komunistická strana. Jako sociální demokrat můžu mít s komunistickou stranou problém, ale ten můžu mít také s pokračováním krajské koalice s ODS, jejíž vláda provádí asociální reformy. Jsem člověk, který má zájem zvelebovat jižní Čechy.

Očekával jste tak prudkou reakci proti jmenování komunistické radní?

Neočekával. Domníval jsem se, že lidé nepropadnou hysterii. Jinak už to ani neumím nazvat. Komunističtí radní dostali školství na starost v Olomouckém i Královéhradeckém kraji. V jižních Čechách vznikl protest na třeboňském gymnáziu, kde řediteluje aktivní členka ODS. Mohu se domnívat, že je to uměle vyvolané a že studenty někdo použil jako snadno vznětlivou rozbušku.

Protest studentů podpořil i rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. Nemáte pocit, že se vám situace v Jihočeském kraji vymyká z rukou?

Nevím, proč se k němu připojil. Bylo to pro mě překvapení, se kterým se budu muset naučit žít. Uznávám právo každého na protest, demonstraci i na stávku, na druhou stranu domáhání se popření demokratického výsledku voleb mi zavání nerespektováním ústavního pořádku v zemi.

Autor: Tomáš MenschikFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ