Sudetští Němci vyznamenali Petra Uhla
10.05.2008 18:59
Český publicista a aktivista v oblasti lidských práv a práv menšin Petr Uhl dnes vybídl Čechy i Němce ke společnému vypořádání s poválečným "vyhnáním" sudetských Němců. Učinil tak poté, co obdržel nejvyšší sudetoněmecké vyznamenání - Evropskou cenu Karla IV.
Na sudetoněmeckém srazu, zahájeném v sobotu v Norimberku, mu ji předal mluvčí Němců vysídlených po válce z českého pohraničí Bernd Posselt. Uhl řekl, že Češi se po válce dopustili podobných zločinů jako předtím nacisté. O těchto událostech se přitom v Česku i v Německu podle něj mlčí.
Uhl sklidil potlesk účastníků srazu v okamžiku, kdy sudetské Němce oslovil jako "krajany". Po projevu předneseném v němčině jej někteří ze shromážděných poctili potleskem vestoje. Uhl prohlásil, že v české i německé společnosti stále postrádá hodnocení násilí a bezpráví, jejichž obětí se stalo německé obyvatelstvo v letech 1945-1946.
"Přátelé se mě často ptají, co přispělo k formování mého postoje, který lze stručně označit jako rozhodnou kritiku, a to právní, politickou nebo společenskou, uvedl v projevu Uhl. Zdůraznil, že šlo o "vyhnání československými státními orgány, na němž se podílela, aktivně nebo alespoň s pasivním souhlasem, i část obyvatelstva a jeho zástupci na radnicích měst".
Opravdový demokrat Posselt
Uhl uvedl, že dlouhodobě udržuje kontakty se sudetskými Němci, hlavně z křesťansky zaměřené Ackermannovy obce. "Přesvědčil jsem se, že sudetští Němci nejen že jsou založeni důsledně protinacisticky, ale jsou i skutečnými demokraty," poznamenal. Evropského poslance a mluvčího sudetských Němců Posselta označil za svého přítele a za "opravdového Evropana".
Uhl si pak v postěžoval, že o poválečných událostech se devatenáct let po pádu komunismu nemluví. "Za těch devatenáct let pozoruji, že z těch sporů, které byly kolem vyhnání, jeho právnosti a bezpráví, o konfiskaci majetku a ztrátě majetku, se pomalu dostáváme do jiné situace a to je mlčení," řekl Uhl. Mladá generace podle něj už neví, že tyto problémy existovaly a existují.
Novopečený nositel sudetoněmecké ceny naznačil, že poválečné Československo, které chtělo být demokratickým státem, se dopouštělo podobných zločinů, jakých se dopouštěli nacističtí zločinci. "Takže argument 'my jsme dělali jen totéž, co udělali oni nám' je naprosto nesmyslný a ahistorický."
Uhl tvrdí, že snahy českých vlád ocenit alespoň antifašisty mezi sudetskými Němci a zmapovat protifašistický odpor ve 30. letech jsou nedostatečné. "To nesmí být záminka k tomu, abychom zapomněli, že všichni Němci byli obětí národního socialismu, i ti, kteří ho potom třeba v roce 1939 podporovali," prohlásil Uhl.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.