Svoboda se přetahuje o činžák s charitním spolkem
25.05.2008 20:51 Exkluzivně
Marie Kaprálková odkázala lidoveckému ministrovi Cyrilu Svobodovi milion korun. Zdá se mu to málo. Vytáhl dokument, podle něhož mu Kaprálková slíbila mnohem víc - činžovní dům v pražských Dejvicích. Bude se soudit s charitním spolkem pražského arcibiskupství.
Dům podle katastru nemovitostí stále patří Marii Kaprálkové. Restituentka, která neměla žádné přímé potomky, těsně před smrtí určila nového vlastníka: čtyřpatrovou budovu přislíbila Domovu svaté Rodiny, který se stará o lidi s mentálním a tělesným postižením. Jenže to by se do věci nesměl vložit současný ministr Cyril Svoboda (KDU-ČSL). "Dědické řízení je nyní zablokované," říká notářka Jiřina Hlužková. Tahanici o lukrativní nemovitost tak musí rozseknout soud.
(Ne)zištná pomoc experta
Cyril Svoboda na počátku devadesátých let pomáhal osmdesátileté Kaprálkové s restitucí rozsáhlého rodinného majetku, mimo jiné i domu v pražských Dejvicích. Byla to sázka na jistotu. Svoboda, někdejší notář, od února 1990 do července 1992 radil místopředsedovi a později předsedovi federální vlády právě v problematice restitucí. Hned poté se stal místopředsedou legislativní rady vlády a současně vystřídal několik křesel ministerských náměstků. Nakolik v restituční kauze využil svého vlivu a kontaktů, není zřejmé. Kaprálková už nežije a on o svém tehdejším angažmá očividně mluvit nechce. Když uslyšel jméno restituentky, rozhovor s reportéry TÝDNE předčasně ukončil. "Není, co bych vysvětloval. Já se nebudu vyjadřovat k našemu vztahu k paní Kaprálkové. Tečka," řekl a redaktory spěšně vyprovodil ze dveří své kanceláře.
TÝDNU se přesto podařilo shromáždit dostatek informací, aby bylo možné dědický spor vykreslit v jasnějších konturách. Příběh se vyhrotil až před rokem. Tehdy se ředitel Domova svaté Rodiny Antonín Szwanczar dozvěděl od notářky, že jeho sdružení má zdědit činžovní dům. Další nemovitosti přislíbila Kaprálková v závěti jiným charitativním institucím, například Jedličkovu ústavu. Nezapomněla nicméně ani na pomoc, kterou jí před lety poskytl Svoboda: v poslední vůli na něj pamatovala milionem korun.
Ministr v. charita
V tu chvíli se na scéně objevil druhý dokument, notářce jej předložil právě Svoboda. "Nám jej neukázal. Snad je psaný rukou, údajně je v něm psáno, že mu dům odkazuje z vděku," popisuje ředitel Szwanczar.
Dědické řízení se proto ocitlo na mrtvém bodě. Který z testamentů je pravý, musí nyní rozhodnout soud. První stání je nařízeno už na začátek června. Na soudce přitom čeká nelehký úkol: na jedné straně je závěť bez formálních nedostatků, která pamatuje na veškerý majetek Kaprálkové. Proti ní stojí rukou psaný dokument, který zmiňuje pouze dejvický dům. "Pokud by soud dal za pravdu panu Svobodovi a naše závěť by byla prohlášena za neplatnou, všechny ostatní nemovitosti připadnou státu," upozorňuje Szwanczar.
CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V PONDĚLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN.
Foto: Jan Zatorsky, Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.