<span>Švýcaři Pitra nevydají</span>, tvrdí bývalý šéf civilní rozvědky

Domácí
28. 7. 2010 18:18
Švýcarská policie zadržela podnikatele Tomáše Pitra.
Švýcarská policie zadržela podnikatele Tomáše Pitra.

Švýcarská policie zadržela podnikatele Tomáše Pitra.Švýcarsko nevydá kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra. Je o tom alespoň přesvědčen bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. "Byl na něj vydán zatykač kvůli deliktu, který ovšem ve Švýcarsku není trestným činem, což je taky důvod, proč se zdržoval právě v této zemi," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Randák.

Pitr byl zadržen v pondělí kolem jedenácté hodiny večerní ve Svatém Mořici. Nyní je už podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ ve vazební věznici. "Klient se rozhodl prozatím své zadržení nekomentovat," řekl v reakci na dotaz Pitrův advokát Jan Křivánek. Otázkou tak i nadále zůstává, proč byl vlastně zadržen.

PSALI JSME: Švýcaři chytili odsouzeného podnikatele Pitra

"Můžeme se jen dohadovat, proč to udělali zrovna teď. Možná proto, aby Češi viděli  nějakou dobrou vůli ze švýcarské strany, protože to, kde Pitr je, oni věděli, to bylo obecně známé. Švýcarští policisté ho vlastně mohli zadržet už před půlrokem, možná dřív," řekl Randák.

Bývalý šéf civilní rozvědky si i proto myslí, že kontroverzní podnikatel nakonec nikdy nebude vydán do České republiky. Ta nyní musí o Pitra Švýcarsko požádat. "Jako ministerstvo jsme v tuto chvíli ustavili speciální tým, který zpracuje takzvanou extradiční žádost," řekl v České televizi ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Bývalý šéf civilní rozvědky Randák si myslí, že Pitr vydán nebude.Ministerstvo podle něj v tuto chvíli také analyzuje veškeré kroky, které česká justice proti zadrženému podnikateli udělala. Nechá si přeložit i rozsudky. "Máme na to v zásadě osmnáct dní, abychom vše sestavili do jednoho dokumentu a ten odeslali do Švýcarska," doplnil Pospíšil. Kvůli rozsahu právních úkonů vůči Pitrovi ministerstvo požádá o prodloužení lhůty, kterou má na podání žádosti.

Nakolik bude Česká republika úspěšná, nedokázal ministr spravedlnosti odhadnout. "Jedná se o daňové delikty a Švýcarsko ne vždy v těchto případech vydává. Uděláme ale vše proto, abychom byli úspěšní," uzavřel Pospíšil. Podle premiéra Petra Nečase je potřeba, aby podnikatel stanul před českým soudem.

ČTĚTE TAKÉ: Kde se skrývá Tomáš Pitr? ČR zřejmě neopustil
                        Kovářová uspěla, kauza Pitr se vrátí před soud

Informaci o Pitrově zadržení přinesl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Podle něj Švýcaři úzce spolupracovali právě s českými detektivy, kteří měli přesné informace o tom, kde se uprchlý podnikatel skrývá. Přesto se Pitrovi napoprvé podařilo zmizet. Kontroverzní podnikatel a údajně jeden z nejbohatších Čechů utekl do zahraničí v červnu 2007 v době, kdy měl nastoupit do pankrácké věznice.

Pražský vrchní soud Pitrovi uložil za daňové delikty z roku 1994 pětileté vězení. Podnikatel však stále tvrdí, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě. Bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala v jeho kauze k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. NS dal následně Pitrovi a s ním odsouzenému Miroslavu Provodovi novou šanci na obnovu řízení. Návrhem na obnovu se musí znovu zabývat Městský soud v Praze.

K TÉMATU: Uprchlý podnikatel Pitr byl tento týden v Česku

Obžaloba vinila skupinu kolem Pitra z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhala po finančních úřadech vrácení daní. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát. Státu způsobili škodu asi 51 milionů korun. Nyní obžalovaní dostanou příležitost uplatnit nové důkazy. Provod si část trestu odpykal a letos byl propuštěn na svobodu.

Kauza se vedle Pitra a Provoda týkala zároveň Jiřího Syrovátky, Milana Jungra a Vratislava Romanovského. Romanovského poslal soud letos v únoru na tři roky do vězení poté, co se muž vrátil do Česka. Loni v prosinci ho totiž zadržela německá policie, do té doby byl také na útěku. Syrovátka dostal původně pětiletý trest, soud mu ho však odpustil kvůli tomu, že trpí nevyléčitelnou nemocí. Jungrovi uložil odvolací senát dvouletý podmíněný trest.
Soudy v minulosti řešily i další Pitrovu činnost.

 Trestní kauzy Tomáše Pitra


rok 2000 - Podnikatel Tomáš Pitr byl policií obviněn v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny.

13. dubna 2004 - Pitr stanul poprvé před pražským městským soudem. V jiné kauze byl obžalován z daňových úniků. Spolu s Pitrem státní zástupce obžaloval další čtyři muže, mimo jiné podnikatele Miroslava Provoda.

Tomáš Pitr.29. listopadu 2005 - Městský soud v Praze odsoudil Pitra za daňový delikt k 8,5 roku vězení, Provodovi vyměřil devítiletý trest. Na nezákonně vyžádané DPH se v roce 1994 podle soudu obohatili o téměř 23,5 milionu korun. 

5. června 2006 - Vrchní soud v Praze Pitrovi uložil za daňové delikty z roku 1994 pětiletý trest vězení, týž verdikt si vyslechl i Provod. Rozsudek je pravomocný. Pitr poté žádal o obnovu procesu a o odklad nástupu trestu.

8. ledna 2010 - Pražský městský soud uložil Pitrovi kvůli podezřelým obchodům s akciemi Setuzy souhrnný trest šest let vězení. Zouhara odsoudil k dvouleté podmínce. Odvolací soud verdikt v dubnu potvrdil. Pitr podal dovolání k NS.

9. června 2010 - NS na základě stížnosti pro porušení zákona podané tehdejší ministryní spravedlnosti Danielou Kovářovou nařídil znovu projednat návrh na obnovu řízení v Pitrově daňové kauze.


Foto: Tomáš Nosil, Karel Šanda, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ