Tajné doklady, informátoři. Posílí se vojenské policii pravomoce?

Domácí
4. 8. 2016
Vojenská policie (ilustrační foto).
Vojenská policie (ilustrační foto).

Vojenská policie by mohla získat právo používat informátory nebo krycí doklady pro své členy. Mohla by také nově vstupovat do bytů a provozoven sloužících k podnikání. Navrhuje to ministerstvo obrany v novele, kterou poslalo do připomínkového řízení.

Novela navazuje na změnu trestního řádu, která od července umožnila Vojenské policii vyšetřování trestných činů s cílem urychlit trestní řízení týkající se případů kriminality v armádě. Ministerstvo kvůli tomu chce pro armádní policisty podobné možnosti, jaké mají republikoví policisté.

"Využívání osob jednajících ve prospěch Vojenské policie je především zásadním preventivním opatřením, které má za cíl snižovat kriminalitu páchanou v ozbrojených silách České republiky, jež je v současné době neustále na poměrně vysoké úrovni," uvedlo ministerstvo bez konkrétních čísel.

Informátoři by nicméně podle ministerstva mohli účinněji pomoci řešit případy krádeže zbraní a munice, trhavin, šikany nebo drogové kriminality. Rovněž používání krycích dokladů a oprávnění zastírat příslušnost k Vojenské policii má podle ministerstva zlepšit armádním policistům zejména vyšetřování závažné trestné činnosti. Vojenská policie má také dostat právo používat elektrické paralyzéry a pouta.

Novela si klade za cíl rovněž zlepšit působnost Vojenské policie při ochraně vojenských objektů. Nově by mohla vyšetřovat také podnik Vojenské lesy a statky nebo v Ústřední vojenské nemocnici. Norma má rovněž rozšířit působnost Vojenské policie na jednotky ozbrojených sil jiných států při jejich pohybu nebo pobytu na českém území, ale i v případě společného působení v zahraničních misích.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vondrouš Roman

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaTV BarrandovPředplatné