Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová kritizuje policii. Jednání, kterého se dopustila dvoučlenná hlídka policistů proti osmašedesátileté seniorce, označila Šabatová za nepřiměřené.
Případ se odehrál loni v srpnu v Praze 4. Manželé v důchodovém věku odjížděli automobilem z ulice K Dolům na Obchodní náměstí, kde parkovali. Když vyjížděli, dostali se do nepatrné kolize s jiným vozidlem. "Ťukanec" ale nepostřehli a pokračovali v jízdě. Incidentu si však všimli kolemjdoucí, kteří se domnívali, že si senioři jsou vědomi "nehody" a z místa střetu schválně ujíždějí. Proto zavolali policii, aby celou událost prošetřila.
Dvoučlenná hlídka Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství hlavního města Prahy v neprůstřelných vestách, která je cvičená ke zvládání agresivních osob, auto vzápětí zastavila. Oba manžele vyzvala, aby předložili průkazy totožnosti. Důvod neuvedli. Až po dotazu seniorky, proč je zastavili, jim bylo řečeno, že se nacházejí ve vozidle, které způsobilo dopravní nehodu a z místa ujelo.
"Vzhledem k tomu, že stěžovatelka o žádné dopravní nehodě nevěděla a nebyla jejím účastníkem, doklady policistům nepředložila a došlo ke slovní potyčce. Stěžovatelka mezitím vystoupila a přešla k zadní části vozu. Když se začala vracet k místu spolujezdce, vyhodnotil to policista jako pokus o útěk a vyzval ji slovy ´Jménem zákona, zastavte se a předložte mi doklad totožnosti, jinak bude použito donucovacích prostředků´," uvedla Šabatová.
Policisté se chovali nepřiměřeně
Podle ombudsmanky v tuto chvíli policisté nepřiměřeně zakročili. Seniorce jeden z nich zkroutil ruce za záda a nasadil pouta. Postup policistů nezmírnil ani manžel ženy, který hlídce sdělil identitu manželky. Ti nereagovali a podle Šabatové naložili ženu do vozidla, aby ji převezli na služebnu. Cesta se však zkomplikovala. Místo aby na kilometr vzdálenou stanici dorazili za několik minut, kvůli poruše služebního vozidla se celá cesta protáhla o více než dvě hodiny.
Šabatová uvádí, že žena na stanici prokázala svou totožnost a byla vzápětí propuštěna: "I když žena podala na policii stížnost ihned po svém propuštění a ve vozidle policie se nacházelo záznamové zařízení, krajské ředitelství policie záznam nezajistilo a následně došlo k jeho přehrání. Stížnost pak byla vyhodnocena jako nedůvodná."
Dodala, že policie se dopustila celé řady pochybení. Například už v tom, že po zastavení vozidla nesdělila důvod vyžádání totožnosti. Policista podle ní také nevyužil možnosti ke zjištění totožnosti ženy a rovnou přistoupil k předvedení, navíc seniorku spoutal, aniž k tomu měl důvod - žena totiž nikterak neútočila.
Ombudsmanka proto doporučila proškolit oba policisty, alespoň částečně přehodnotit závěr o nedůvodnosti stížnosti a zaslat poškozené ženě omluvný dopis. Podle Šabatové však krajský ředitel zaujal odmítavé stanovisko. "S výjimkou nezajištění důkazního materiálu krajský ředitel veškerá popsaná pochybení odmítl a nepřijal žádná opatření k nápravě," uvedla Šabatová.