ČSSD versus církve
Tejc vrací úder: Kdyby tu vládla církev, znovu by upalovala na hranici
09.08.2012 15:15 Rozhovor
Sociální demokracie dál vyostřuje kampaň proti církevním restitucím, s níž jde do krajských voleb. Poutače varující před přesunem obrovského majetku do církevních rukou, které tak rozezlily kardinála Dominika Duku, ČSSD rozhodně za přehmat nepovažuje. "Praktiky, které používáme, jsou ještě mírné proti tomu, co se tady chystá stát udělat," tvrdí předseda poslaneckého klubu strany Jeroným Tejc.
Vaše billboardy ke krajským volbám vyvolaly ostrou reakci církví, které vás viní z propagandy jak z dob nacistického Německa. Přece jen: nepřestřelili jste trochu?
Já si myslím, že jsme nepřestřelili. Jestli někdo přestřelil, tak to byly církve. Respektive jejich někteří představitelé, kteří nás srovnávají s nacisty a komunisty. To je podle mě naprosto nehorázné. Já mám pocit, že kdyby tady církev měla moc, tak by znovu upalovala na hranici.
Nezlobte se, ale z vašich poutačů čiší, že byste církvím nejraději nedali nic. Nebavíme se o tom, že se jim jen vrací majetek, který jim v minulosti patřil?
My nezpochybňujeme vyrovnání jako takové, ale rozsah toho majetku a výpočet částky. Každá kampaň má provokovat, a to se podařilo. Navíc osmdesát procent lidí je proti tomu, aby byla církvím navrácena taková suma majetku a peněz.
Většinový názor ale není vždy ten správný. Naopak, není trochu laciné, jít takhle lidem na ruku?
Jestli má být něco smyslem kampaně, tak je to upozornit na problém, aby se o něm mluvilo. To se povedlo. Samozřejmě že na billboardu vždycky zjednodušujete. Já jsem to nevymýšlel, dělal to náš volební manažer Jan Hamáček. Ale viděl jsem to a zdá se mi to srozumitelné. Ano, je to provokativní. Ale zdaleka více mě provokuje, když chce někdo předávat majetek, který by neměl. Křivdu zkrátka nelze napravit další křivdou. Ty praktiky, které používáme, jsou ještě mírné proti tomu, co se tady chystá stát udělat.
Čekal jste tu reakci a jak na tu kritiku budete reagovat?
Nečekám, že bychom tu kampaň nějakým způsobem upravovali, možná ji jen rozvedeme. Přiznám se, že takovou reakci jsem nečekal. Považuji ji za zbytečně hysterickou. Myslím si, že je to jen svobodně vyjádřený názor, a každý si o tom může myslet své. Nevracel bych se do středověku, kdy jediné správné a morální věci kázala církev a každý, kdo se vzepřel, byl odsouzen.
Co by tedy církve podle vás měly dostat nazpět?
Základní problém je to, že se budou církvím vracet nejen majetky, které jim byly zabaveny po komunistickém puči v roce 1948, ale i ty, o které církev přišla při pozemkových reformách v letech 1919 a 1947. A to jen proto, že řada z nich nebyla v pozemkových knihách řádně přepsána na stát, ale objevila se u nich jen dočasná poznámka zábor. Takže vlastně jen kvůli tomu, že se ve všech knihách nestihl tento přepis na stát udělat, dostanou nyní církve tyto pozemky. A to je většina toho navraceného majetku. To je ten základní rozpor. My říkáme, nechoďme takto před rok 1948 a navíc nevyplácejme nějakou finanční kompenzaci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.