Mnozí výrobci vídeňských párků uvádějí na obalech vyšší podíl masa, než výrobky skutečně obsahují. Informoval o tom spotřebitelský časopis dTest. Ten v testech odhalil nesprávnou deklaraci masa u šesti z 15 vídeňských párků. Podle manažera testování Václava Beneše podal časopis ve všech šesti případech podnět na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci.
Nejvyšší rozdíl mezi skutečným a deklarovaným obsahem masa zjistil test u vídeňských párků z řetězce družstevních prodejen Coop, kde rozdíl činil 17 procentních bodů v neprospěch spotřebitele. Výrobek pro Coop obsahoval 69 procent masa a vyrobila jej společnost Příbramská uzenina. Kilogram masa obsažený v těchto párcích vyjde podle přepočtu zákazníka na 323 korun.
U výrobku Tesco párky vídeňské od Kosteleckých uzenin uváděla etiketa 65 procent masa, ve skutečnosti výrobek obsahoval 49 procent masa, což bylo nejméně ze všech testovaných výrobků. Vídeňské párky prodávané pod privátní značkou diskontního řetězce Lidl Pikok měly podle obalu obsahovat 80 procent masa, laboratorní testy prokázaly jen 64 procent. Párky pro Lidl vyrobila polská firma Balcerzak i Spolka.
U uvedených tří výrobků byl rozdíl mezi deklarovaným množstvím masa a skutečností podle Beneše nejvyšší. Ke všem třem produktům i dalším třem neodpovídajícím podal časopis podnět k inspekci.
Podle příslušné vyhlášky musí vídeňský párek obsahovat nejméně 55 procent hovězího, vepřového či telecího masa a maximálně 40 procent tuku. Nesmí zároveň obsahovat žádné strojně oddělené maso čili separát a ani drůbeží maso. "Požadavky splnily všechny testované výrobky, byť zmíněné párky z Teska splnily požadavek na minimální podíl masa až po započtení přípustné odchylky měření," uvedl Beneš.
V šesti značkách párků byla prokázána přítomnost glutamátů, které dodávají jídlu masovou chuť. Jejich hlavním úkolem je zakrýt mdlou chuť škrobu a sóji. Právě těmito přísadami nahrazují výrobci nejčastěji chybějící maso, uvedl časopis. U výrobků obsahujících glutamát však výrobci jeho přítomnost v souladu s předpisy uvedli. Nicméně zákazníci by při nákupu párků měli vybírat ty bez glutamátů, řekl Beneš.
Potravináři již delší čas upozorňují, že tlak na nízké ceny jejich výrobků ze strany obchodníků je nutí k nahrazování dražších složek levnějšími. Dražší kvalitní výrobky prý narážejí na cenové požadavky obchodních řetězců a často se kvůli tomu nedostanou na regály supermarketů. Výrobci potravin proto zvažují možnost otevření vlastních prodejen, kde by sami prodávali kvalitní tuzemské výrobky.