Nákup sériově vyráběného vánočního cukroví v obchodě se vždycky nevyplatí. Namísto výrobku z kvalitních surovin si člověk domů často odnese pouhé náhražky. Například linecké rohlíčky z obchodu často máslo ani čokoládu neviděly, zjistil spotřebitelský časopis dTest.
Ten se rozhodl podrobit zkoumání linecké rohlíčky, tedy dvě křehké máslové sušenky slepené džemem a namočené v čokoládě. "Do srovnání jsme zařadili celkem devět výrobků. Většina z nich nesla název linecké rohlíčky, ale narazili jsme i na 'máslové banánky' či 'povidláčky', které se však jinak od ostatních průmyslových rohlíčků nelišily," říká šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.
Ze srovnání vyšlo, že rohlíčky většinou obsahují nespecifikovanou vícedruhovou ovocnou náplň. Co se v žádných z nich nenašlo, byla čokoláda. "Obaly často hlásají, že je cukroví polomáčené. Ale v čem přesně jsou máčené, po tom musíme zapátrat na zadní straně. Ve všech případech jde o takzvanou tmavou cukrářskou polevu, což je cukr a ztužený rostlinný tuk s přídavkem kakaa a emulgátoru," vysvětluje Hoffmannová.
Nahrazení neušla ani nastrouhaná citronová kůra, místo které velkovýrobci k dochucení používají polotovar zvaný "citropasta". Nejde však o výrobek z citronů - skládá se z vody, cukru, jablek, škrobu, konzervantů, barviv a citronového aroma a kyseliny citronové.
Ani másla časopis v lineckých rohlíčcích příliš nenašel. "Všechny výrobky bez výjimky obsahovaly částečně ztužené rostlinné tuky, které mohou být zdrojem škodlivých transmastných kyselin. Pouze jeden výrobek, Jemné máslové banánky od Smetanové cukrárny, obsahoval kromě ztužených rostlinných tuků také máslo," podotýká Hoffmannová.
Pozor na falešné potraviny
V každém případě se při nákupu vyplatí podívat, co daný výrobek obsahuje. Ze složení se totiž často zjistí, zda rohlíčky obsahují džem, čokoládu a máslo, nebo zda v nich naopak přebývají spíše náhražky a rostlinné tuky.
Samozřejmě to neplatí vždy. Státní zemědělská a potravinářská inspekce letos objevuje čím dál tím více potravin, které nedodržují slíbený obsah. Nedávno například upozornila na rozpustný nápoj MalCao, ve kterém byla pouze polovina slibovaného kakaa. Jindy se v potravinách naopak objevuje to, co by tam být nemělo. To byl i případ testu kandovaného ovoce, který inspekce podnikla. "Inspektoři na základě posouzení rizika odebrali u výrobců, distributorů a v tržní síti čtrnáct vzorků. U tří vzorků rozbor potvrdil přítomnost na obalu neuvedené přídatné látky, jednalo se o kyselinu sorbovou, brilantní modř a allura červeň.
Rodinné pekárny táhnou
Pokud tedy člověk nechce přijít na Vánoce o cukroví a chce mít jistotu určité kvality, může si je nechat upéct v soukromých, rodinných pekárnách a cukrárnách. Cena je od 300 do 700 korun za kilogram. Otázka ovšem je, zda se mu to ještě podaří. Podle ankety ČTK již nyní není prakticky možné domácí cukroví objednat, poslední prodejci skončili s objednávkami minulý pátek, někteří dokonce o měsíc dříve.
"Pečeme víceméně celá rodina a ten zájem je větší zhruba o třetinu," řekla Miluše Nepovímová z Dřevnice na Chrudimsku. Standardně prodává mix 22 druhů za 350 korun za kilogram, objednávky již nebere.
V posledních pěti letech je přibližně stejný zájem o výrobky společnosti Rosaria z pražského Zahradního Města, kde se kilogram prodává za 595 korun. "My už máme pět let stálou klientelu, která se příliš nemění, jedeme si na stálé zákazníky," řekla ČTK za firmu Luisa Jedličková. Letos napeče přibližně sto kilogramů, ve dvou by v malé rodinné pekárničce více nestihli.