Topolánek: Na <span>"zelené dohodě"</span> unie ušetříme miliardy
Domácí
12. 12. 2008 16:48Úhelné elektrárny jsou značným producentem skleníkových plynů.
Šéfové států a vlád evropské sedmadvacítky se dnes shodli na způsobu, jak se v unii do roku 2020 budou snižovat emise skleníkových plynů. Cestu ke shodě uvolnily ústupky francouzského předsednictví především vůči novým členským státům unie. Jejich elektrárenské společnosti si tak nakonec nebudou muset kupovat od roku 2013 všechny emisní povolenky na vypouštění oxidu uhličitého (CO2). Znamená to, že by to nemělo vést k tak výraznému zdražení elektřiny pro spotřebitele, jak se původně očekávalo. ČEZ očekával, že kdyby musel kupovat všechny povolenky, ceny by vzrostly zhruba o třetinu, nyní by to ale mělo být méně.
ČTĚTE TAKÉ: Růst emisí oxidu uhličitého se nezpomaluje. Naopak
Největším ekologickým problémem Česka zůstávají emise
Přesnou úsporu, kterou dohoda přinese českým firmám, ale Topolánek nechtěl vyčíslovat. "Ty odhady mohou být jenom pouze velmi nepřesné, protože nikdo přesně nezná cenu povolenky, proto si nemyslím, že to je vhodné takto vyčíslit. Bude to u nás v řádu miliard ročně, opravdu je to závislé na té aktuální ceně v tom daném roce," řekl Topolánek.
Na úlevy budou mít nárok jen státy, které produkují více než 30 procent energie z pevných paliv (především uhlí) a jejichž HDP na hlavu v tržních cenách nepřesahuje 50 procent unijního průměru. Do této skupiny spadá i Česká republika.
ČEZ si tak v roce 2013 nebude muset koupit všechny emisní povolenky, přestože to tak původně plánovala Evropská komise. Podle dohody evropských představitelů v roce 2013 dostane 70 procent povolenek zdarma, přičemž všechny si bude muset kupovat až v roce 2020.
Unie se již před časem dohodla, že do roku 2020 sníží emise skleníkových plynů o pětinu a rovněž do roku 2020 zvýší podíl obnovitelné energie na 20 procent. Dnešní dohoda je v podstatě nástroj, který má splnění těchto cílů zajistit.
Podle Topolánka zároveň dává Česku jako nadcházející předsednické zemi Evropské unie dobrou výchozí pozici pro vyjednávání před klimatickým summitem v dánské Kodani, který se uskuteční v prosinci příštího roku. Evropská sedmadvacítka na něm o správnosti svého boje proti změnám klimatu bude muset přesvědčit velké země jako Rusko, Čínu a Indii, uvedl Topolánek.
Foto: archiv
Autor: ČTK