<span>Topolánek:</span> Ruské vojáky nechci, kontroloři mi nevadí

Domácí
25. 10. 2007 08:05
Mirek Topolánek
Mirek Topolánek

Mirek TopolánekPremiér Mirek Topolánek dnes ráno vyloučil, že by americký radar v Brdech dlouhodobě hlídali ruští vojáci. Připustil však, že stavbu by mohli kontrolovat experti z Moskvy.

Ruští inspektoři by mohli mít možnost občas kontrolovat montáž a provoz americké radarové základny v Brdech. Vyplynulo to z vyjádření premiéra Mirka Topolánka v rozhovoru v České televizi.

"Já už jsem v lednu řekl, že pro dobré vztahy a pro kontrolní mechanismy je docela možné a pravděpodobné, že navrhneme, pokud s tím americká strana bude souhlasit, účast ruských kontrolorů jak při výstavbě, tak při provozu radaru," řekl v televizi Topolánek. "Myslím, že to byla dobrá nabídka české strany, abychom rozptýlili obavy ruské administrativy, ruských vojenských a bezpečnostních kruhů a ukázali jim, že se tady neděje nic nekalého," dodal. 

Podle stínového ministra zahraničí ČSSD Lubomíra Zaorálka premiér nemluví pravdu, když říká, že nabídka Rusku se netýká přímo přítomnosti jeho vojáků na základně. "Pokoušel jste se tvrdit věci, které jsou v elementárním rozporu jak se vším, co píše zahraniční tisk, tak dokonce i se zprávou, kterou nám k tomuto bodu zaslal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg," řekl Zaorálek při debatě s premiérem ve sněmovně. 

O možné přítomnosti Rusů na amerických základnách v Polsku a Česku hovořil při návštěvě Prahy ministr obrany USA Robert Gates. Uvedl zároveň, že žádná americko-ruská dohoda se neobejde bez souhlasu české strany. Opozice nabídku Spojených států Moskvě, aby Rusové mohli být na brdské základně přítomni, kritizuje. Myšlenka návratu Rusů na české území je nepřijatelná také pro mnohé vládní politiky. 

Topolánek prohlásil, že ruské kontroly radaru jsou "věc, po které opozice toužila". "Celou dobu nás kritizujete za malou iniciativu v diskusi s Ruskou federací, tak teď prostě nabízíme větší iniciativu," řekl. 

"Mě jako člověka, který zažil 21. srpen 1968, nemůžete podezírat z toho, že bych chtěl, aby tady byli nějací cizí vojáci, speciálně ruští," dodal premiér. 

Vyjednáváním vlády o podmínkách umístění amerického radaru v Česku by se dnes mohli zabývat i poslanci při odpoledních ústních interpelacích premiéra a ministrů. Topolánek považuje současnou diskusi ohledně Rusů a radaru za "bouři ve sklenici vody". "To, co kolem toho udělali poslanci Lubomír Zaorálek a někteří další, mi připadá trochu směšné," uvedl. 

O možnosti postavit v Brdech protiraketový radar se zatím stále jedná. Protiraketový systém má chránit USA a Evropu proti případné raketě vystřelené například z Íránu. Většina Čechů přitom podle sociologických průzkumů není záměru Američanů nakloněna. Washington chce konečné rozhodnutí slyšet příští rok.

Foto: ČTK

Autor: - red -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ