Opozice ve sněmovně neúspěšně žádala, aby premiér Mirek Topolánek poslancům řekl, jak se hodlá vypořádat s nejnovějším podezřením kolem vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka. Předsedkyně lidoveckého klubu Michaela Šojdrová tento návrh jménem zákonodárců KDU-ČSL a ODS vetovala, což jednací řád dolní komory umožňuje.
Rozšířit program sněmovní schůze o daný bod navrhl předseda komunistické frakce Pavel Kováčik. Reagoval tak na informace České televize, podle níž Čunkova rodina pobírala od státu sociální dávky a příspěvky na bydlení v době, kdy nynější vicepremiér do bank uložil celkem 3,5 milionu. Čunek v rozhovoru pro dnešní Právo prohlásil, že kromě přídavků na děti a za narození dítěte žádné sociální dávky nebral. Deník však přetiskl jeden z dokladů o údajném vyplacení příspěvku na bydlení a sociálního příplatku. Čunek se proti tvrzením televize chce bránit, reportáž je podle něj "předmětem trestního oznámení". Z jednání dolní komory se ale stejně jako Topolánek omluvil.
Spor o to, zda by měl předseda vlády ve středu dolní komoře sdělit, jak chce situaci kolem Čunka řešit, se tak odehrál bez premiéra i lidoveckého vicepremiéra. Topolánek byl dnes v Plzni, kde si prohlédl borskou věznici. "Myslím, že to je docela symbolické," poznamenal předseda klubu ČSSD Michal Hašek. Na Čunkovu adresu dodal, že šéf lidovců svou politickou kariéru částečně založil na kritice zneužívání sociálních dávek.
Kováčik uvedl, že kabinet prosadil reformu, která "podstatně zkracuje sociální dávky". "A jestli se v médiích objevují informace, že jeden z členů vlády pobíral sociální dávky ... a současně ukládal miliony ... , jsem přesvědčen o tom, že je třeba, aby Poslanecká sněmovna (dostala) relevantní informace o tom, jak si s tím vláda poradila," řekl.
Místopředseda klubu ODS Jan Bürgermeister ale míní, že není správné zařazovat takový bod na základě jedné informace v ČT a navíc v situaci, kdy ani Topolánek ani Čunek ve sněmovně nejsou.
Frakce lidovců a ODS tak požadavek opozice vetovaly. Hašek jim potom připomněl, že v červnu ČSSD vyvolala kvůli neochotě koalice hovořit ve sněmovně o případu Čunek hlasování o nedůvěře vládě. Neřekl ale, zda o tom socialisté uvažují i teď. Toto veto vás může v budoucnosti ještě hodně mrzet, prohlásil šéf sociálnědemokratických poslanců směrem do koaličních lavic.
Čunek byl od listopadu 2006 podezřelý z toho, že jako starosta Vsetína přijal před pěti lety půlmilionový úplatek od realitní společnosti. Jihlavský státní zástupce Arif Salichov sice stíhání zastavil, podle neoficiálních informací z Nejvyššího státního zastupitelství ale prý nezákonně. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká by tento týden měla rozhodnout, zda se Čunkova kauza znovu otevře, nebo bude definitivně ukončena.
Foto: Tomáš Nosil