Tři poslanci ČSSD, kteří se po loňských krajských volbách stali hejtmany, složí po skončení únorové schůze sněmovny svůj poslanecký mandát. Dolní komoru opustí jihomoravský hejtman Michal Hašek, pardubický hejtman Radko Martínek a olomoucký hejtman Martin Tesařík. Čtvrtým poslancem ČSSD, který usedl do hejtmanského křesla, je David Rath. Ten se mandátu vzdát nehodlá.
Informoval o tom předseda strany Jiří Paroubek. "Je mi to osobně velmi líto. Jedná se o mimořádně zkušené lidi, kteří v době, kdy čelíme světové hospodářské krizi, by je bylo dobré mít v poslaneckém klubu," pochválil Paroubek končící poslance. Dodal, že na víkendovém sjezdu ČSSD bude podán návrh na změnu stanov, aby hejtman, který je sociální demokrat a stojí v čele Asociace krajů - tedy v současnosti Hašek - byl součástí užšího stranického vedení.
ČTĚTE TAKÉ: ČSSD má historicky první hejtmany
Paroubek velí: Hejtmani zůstanou ve sněmovně
"Tři hejtmani dali voličům jasný závazek, že se v případě zvolení vzdáme funkce v parlamentu," řekl Hašek, který do konce loňského roku vedl poslanecký klub sociálních demokratů. Na tomto místě ho už vystřídal Bohuslav Sobotka. V poslanecké lavici by jej podle seznamu náhradníků mohla vystřídat Zuzana Domesová z Hodonína.
Za poslance a hejtmana Martínka by měla nastoupit kontrolorka finančního úřadu ze Skutče Ludmila Navrátilová. Mohelnický místostarosta Pavel Němec by mohl vystřídat v parlamentu Tesaříka.
Hašek působí zatím ve sněmovně jako místopředseda zemědělského výboru a člen organizačního výboru. Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek je místopředsedou sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Olomoucký hejtman Martin Tesařík zasedá v mandátním a imunitním výboru a ve výboru pro obranu. Paroubek uvedl, že osobně by si přál, aby Hašek jako šéf Asociace krajů v dolní komoře zůstal. Mohl by tak prý být spojovacím článkem mezi parlamentem a hejtmany.
Rath si nechá oba platy
Čtvrtý z poslanců-hejtmanů ČSSD David Rath v minulosti řekl, že se rozhodne po třech měsících v hejtmanské funkci, zda si ponechá obě křesla. Jednat chtěl podle toho, co "bude nejlepší pro voliče". Podle vedení strany však středočeský hejtman na rozdíl od ostatních sídlí v Praze, takže nemusí na jednání dlouho dojíždět z regionů. Rath se už nechal slyšet, že si ponechá oba platy - hejtmanský i poslanecký. Jeden z nich ale chce rozdělovat potřebným.
ČTĚTE TAKÉ: Hejtman Rath začal zostra. Odvolal šéfy pěti nemocnic
"David Rath od začátku jasně řekl, že zkusí souběh obou funkcí a podle toho se rozhodne. Navíc chci jasně říct - je přeci jen rozdíl dělat hejtmana ve Středočeském kraji, kde sídlo je tady v Praze, a na Moravě nebo v Pardubicích, Olomouci. I z časového hlediska je takovýto souběh funkcí problematický," hájil svého kolegu Hašek.
Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka po krajských volbách uvedl, že nepovažuje za vhodné poslaneckou a hejtmanskou funkci kumulovat. Hejtmani z ČSSD by prý pro kraje měli představovat změnu, takže by se krajské práci měli věnovat 24 hodin denně. Sobotka ale zdůraznil, že je to jeho osobní názor.
Foto: ČTK, Karel Šanda