Během prvního půlroku letošního roku zemřeli na silnicích na Šumavě a v Pošumaví tři losové evropští a jeden rys ostrovid. Situace je o to tragičtější, že se jedná o velmi ohrožené druhy. Ztráta i jednoho zvířete tak může ohrozit celou populaci u České republice.
Ve dvou případech navíc řidiči srazili kojící samici. Na konci června to byla samice rysa, která nepřežila střet s autem mezi Vimperkem a Volyní. V polovině července pak řidič nedokázal zabránit střetu se samicí losa. Je pravděpodobné, že uhynou i mláďata usmrcených zvířat.
"To už byla třetí losice, která letos nepřežila srážku s automobilem. V prvním případě se jednalo o mladou samici losa, která byla sražena na pravé straně Lipna v polovině března. Druhá losice byla sražena v polovině června u obce Studánky za Vyšším Brodem. Třetí letošní nehoda, při které uhynul los, se stala o měsíc později na levé straně Lipenské přehrady. Také to byla samice," vypočítává smutnou bilanci Jan Mokrý z Odboru ochrany přírody Správy Národního parku Šumava.
"Pokud se navíc jedná o úmrtí kojící samice, je to o dost horší, protože velmi pravděpodobně nepřežijí ani její mláďata. A když odhadujeme početnost stáda losů evropských na Lipensku okolo dvaceti kusů, tak s každým takto uhynulým zvířetem se možnost udržení této malé populace razantně snižuje."
Podobné je to na Šumavě i s populací rysa ostrovida. "Rysí populace tady na Šumavě a v širokém okolí je přitom velmi křehká. Šedesát až osmdesát dospělých jedinců nedává úplnou záruku bezproblémového přežití a každá ztráta byť jediné kočky je velkým zásahem do této populace," říká zooložka Správy NP Šumava Elisa Belotti.
Podle ní k nehodám s ohroženou zvěří bohužel dochází stále častěji. "Je to opravdu velmi smutná statistika. Za poslední tři roky takových událostí přibývá. V roce 2014 se pracovníci Správy NP Šumava dozvěděli o dvou dopravních nehodách, při kterých došlo k usmrcení rysů. V roce 2015 to byly čtyři nehody a loni došlo také ke čtyřem takovým nehodám. Mimo to jsme loni našli také jednoho upytlačeného rysa na hranici mezi CHKO a národním parkem, ale i když jsme věc předali policii a ta provedla balistickou analýzu zbytku střel, pytláka se nepodařilo dohledat," uvedla Belotti.
Při letošních nehodách nedošlo k žádnému zranění osob. Střet s takto velkými zvířaty ale znamená i velké riziko pro řidiče. Čas od času se na silnicích najdou i další sražené chráněné druhy, jako je vydra říční, bobr evropský, puštík bělavý, jeřábek lesní. Podle mluvčího Správy Národního parku Šumava Jana Dvořáka v posledních letech roste na Šumavě turistický ruch a spolu s ním i automobilová doprava.
"Svojí roli hraje i rychlost aut a určitá míra nepozornosti řidičů. K některým nehodám by určitě nedošlo, pokud by řidiči trochu ubrali plyn, více se věnovali řízení a sledovali i dění kolem sebe, hlavně v ranních a večerních hodinách. Navíc v těchto týdnech začíná srnčí říje, a tak se dá očekávat zvýšený pohyb této zvěře po silnicích nejen na Šumavě. A je potřeba mít na paměti jednu věc - nehoda se zvěří nemusí skončit špatně jen pro zvíře samotné, ale i pro posádku vozu. Proto prosíme všechny řidiče, kteří míří na Šumavu, aby toto všechno měli na paměti," zdůraznil Dvořák.