Koaliční vyjednávání má první trhlinu. Experti na zdravotnictví dnes pochopili, že s požadavkem Věcí veřejných, aby standardní péči hradila jedna pojišťovna, si zřejmě sami neporadí. "Shodli jsme se, že je potřeba vyslat signál na K9, že je problém s tou jednou pojišťovnou," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Tomáš Julínek (ODS).
To, že zdravotnické vyjednávání bude komplikované, se vědělo už na začátku. Věci veřejné se totiž od svých trojkoaličních partnerů programově dost liší. Johnovci například chtěli určit standardní péči, kterou by hradila jedna pojišťovna. U dalších pojišťoven by si pak lidé platili nadstandard. Věci veřejné by také nejraději hned zrušily poplatky za položku na receptu. Po provedení reformy by pak přestaly existovat i další regulační poplatky.
PSALI JSME: Tisíce lékařů hrozí odchodem do zahraničí, chtějí přidat
Julínek vyjednavačům VV: Máme návrhy, cestu najdeme
"Poplatky zase až tak kontroverzní nakonec nebudou. Myslím si totiž, že Věci veřejné rozumí té regulační politice a že se v této otázce nakonec domluvíme," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Julínek. Hlavním problémem podle něj je nyní otázka jedné pojišťovny. "TOP 09 a ODS s nápadem VV nesouhlasí, protože je v rozporu s větami, že se zdravotnictví bude rozvíjet, že člověk dostane lepší a kvalitnější péči a že bude snížena korupce. Pokud bychom na to navíc přistoupili, šlo by o dramatickou změnu, která se dotkne všech," uvedl vyjednavač ODS.
I proto se dnes experti shodli, že je potřeba vyslat signál na K9, že je problém v otázce jedné pojišťovny. "Tady bude potřeba udělat ústupky od všech stran. Všichni budeme muset být realisticky nohama na zemi. Budeme muset zvážit, zda podstoupíme arbitráže za zrušení zaměstnaneckých pojišťoven, jestli budeme vyvlastňovat, jestli budeme zákonem nutit lidi, aby dával svůj majetek do jedné pojišťovny, vyplácet reparace a podobné věci," vylíčil současnou situaci Julínek, který si ale i v této vypjaté situaci pořád myslí, že se lze ještě dohodnout a najít kompromis.
"Nevím, zda na to ale Věci veřejné přistoupí, ale šlo by se dohodnout na koncepci nároku, který garantuje stát a státní instituce by to všechno kontrolovala. Zároveň s tím by ale bylo možné, aby pod tímto fungovaly pojišťovny," popsal vyjednavač ODS a dodal: "Není ale možné, aby ta instituce prováděla ten nárok přímo, tedy aby i platila doktorům a podobně."
K dalšímu jednání se expertní týmy sejdou zase v pondělí. Po dnešku je jasná shoda ve změně financování postgraduálního vzdělávání lékařů a tvorby cen léků. Koalice bude také prosazovat, aby lékaři psali pacientům na recept místo přesného preparátu pouze účinnou látku. Přesný lék si pak budou moci pacienti vybrat podle svých finančních možností z více výrobků. Jeden lék s danou účinnou látkou na trhu by měl být k dostání bez doplatku.
Novinkou je pro koaliční program po dnešku také odměňování lékařů bez pomoci dosavadních platových tabulek. Vedení nemocnic by tak dostalo v odměňování volné ruce. Experti se rovněž shodli na jednotné záchranné službě. "V této otázce jsme se shodli, že v podstatě bude v intencích zákona, který už jsem připravil. Nyní už se budou eventuelně opravovat jen detaily," uzavřel Julínek.
Foto: Tomáš Nosil, Lucie Pařízková