Tržní ceny nájmů: pro lidi z paneláku jen zbytečný strašák

Domácí
2. 1. 2013 07:53
K výraznému navýšení cen za pronájmy bytů by docházet až na výjimky nemělo.
K výraznému navýšení cen za pronájmy bytů by docházet až na výjimky nemělo.

Regulace cen nájmů v Česku s Novým rokem skončila. Kolik budou nyní nájemníci platit za bydlení, už nebudou určovat tabulky, ale dohoda s majitelem domu. Růstu cen se přesto většina lidí bát nemusí.

Začátek roku 2013 přinesl konec regulovaného nájemného v České republice. Nově se v bytech, které regulaci dosud podléhaly, musí na nové ceně nájmu dohodnout pronajímatel s nájemníkem. Výše činží tak bude podléhat tržním cenám.

O nové ceně za nájemné musí být mezi pronajímatelem a nájemníkem uzavřena oboustranná dohoda. Na vyjednávání mají čas dva měsíce. "Buď k té dohodě dojde a to dohodnuté nájemné se platí po třech měsících po uplynutí vyjednávací doby," vysvětlil pro on-line deník TÝDEN.CZ předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba. Nedojde-li k uzavření nové smlouvy, trvá tříměsíční lhůta, ve které se lze obrátit na soud a požádat o stanovení nájemného za konkrétní byt.

Spory se přesto v minulých vlnách deregulace objevovaly spíše zřídka. "Máme zkušenosti, že k žádným velkým zmatkům nedocházelo. Lidé si uvědomili, že je skutečně lepší dohoda, tak k těm dohodám skutečně docházelo," řekl zástupce nájemníků. Taraba zdůraznil zejména případy, kdy bylo jedním pronajímatelem řešeno velké množství bytů najednou. "V jejich zájmu bylo, aby byty byly pronajaty a nemuseli řešit nějakou nesmyslnou záležitost," dodal.

"Soudní spor představuje pro účastníky nájemního vztahu poslední možnost řešení pro případ, že by přes své úsilí nedosáhli dohody," upozorňuje ministerstvo pro místní rozvoj. Variantu soudního řešení výše nájemného považuje za krajní i Sdružení nájemníků. "Lepší než soudy je dohoda na základě znaleckého posudku," doporučuje Taraba. Právě posudek je jedním z prostředků, jak dojít ke stanovení nové ceny nájmu podle tržních ukazatelů.

Cenové mapy napovědí jen z části

Pomoci určit běžné nájemné mohou také takzvané cenové mapy, které posudky soudních znalců již obsahují. "Je to jedna z možností, jak se orientovat, v jaké výši se v té či oné lokalitě pohybuje výše nájemného," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ Marek Ženkl z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj. Mapy ovšem nezohledňují jiné aspekty, které mohou cenu činže ovlivnit. Neřeší například, jak je byt vybaven, zda prošel rekonstrukcí a nebo jeho orientaci.

Pravidlo, že cena nájmu za metr čtvereční bytu bude stanovena například v celé čtvrti stejně, už totiž neplatí. "Už nebudete platit stejně v suterénu jako v patře s výhledem na Hradčany," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ příklad Milan Taraba. "Nový model skutečně hodnotí byt podle jeho polohy, vybavenosti, kvality, velikosti nebo stáří domu," dodává. Podobný systém už funguje například v Rakousku nebo Německu.

Rezort ministra Kamila Jankovského doporučuje k lepšímu určení výše běžného nájemného využít mimo jiné i konzultaci s realitním makléřem. Upozorňuje ale, že tato služba může být stejně jako jiný znalecký posudek zpoplatněna. Nabízí však možnost srovnání se třemi kvalitativně srovnatelnými byty ve stejné lokalitě. "Nelze však přihlížet jen k nabídkovým cenám inzerovaným realitními kancelářemi či přímo vlastníky bytů," varuje úřad ve své brožuře Průvodce přechodem na tržní nájemné.

Paneláky se růstu cen bát nemusejí, luxusní byty ano

Kritika a obavy, že konec regulovaného nájemného způsobí raketový nárůst cen za pronájmy bytů, nebudou v řadě případů tak žhavé. To se dokonce již v předchozí deregulační vlně projevilo úplně naopak. V části republiky, kde proces přechodu na tržní nájemné již proběhl, došlo dokonce ke snižování cen nájemného. Důvodem mohou být i v minulosti příliš vysoko nastavené nájmy některých bytů.

K výraznému navýšení cen za pronájmy bytů by docházet až na výjimky nemělo. "To se bude týkat skutečně jen luxusně vybavených bytů, ale ne určitě u starých domů nebo u klasické panelové výstavby," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ. Milan Taraba.

Týká se to zejména velkých měst, kde jsou ceny za bydlení již nyní velmi vysoké. Je-li trh napnutý a poptávka po dražších bytech klesá, jejich majitelé jdou s cenou dolu. "Samozřejmě pronajímatel musí přemýšlet, jestli bude mít volné byty, nebo naopak bude chtít, aby měl stabilní příjmy," dodává šéf sdružení nájemníků.

Obyvatelům nájemních bytů nehrozí ani vystěhování, jak se mnozí domnívají. Ke změně totiž dochází pouze v případě smlouvy o výši nájemného, nikoli nájemní smlouvy. Neplatí tedy, že by majitel bytu mohl změny pravidel využít ke zbavení se nepohodlných nájemníků.

Autor: Vendula KalhausováFoto: Lucie Pařízková

Další čtení

ilustrační foto

Boj o potraty v centru Prahy. Pochod odpůrců daleko nedošel

Domácí
26. 4. 2025

Zloději loni ukradli 3971 kol. Ve skutečnosti ale mnohem víc

Domácí
26. 4. 2025

Na Festivalu klášterních pivovarů lidé ochutnají pivo z 16. století

Domácí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ