Miliardová kauza
Tunel CS Fondů: Dienstl stíhán nebude. Definitivně
25.01.2013 13:15 Exkluzivně
Místopředseda představenstva těžařské společnosti Czech Coal Jan Dienstl na rozdíl od miliardáře a majitele zmíněné firmy Pavla Tykače nebude znovu trestně stíhán v kauze vytunelování 1,23 miliardy z CS Fondů. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ o tom definitivně rozhodl Vrchní soud v Praze.
Soud zamítl stížnost žalobce proti rozhodnutí Městského soudu v Praze z loňského srpna, který obnovu Dienstlova trestního řízení nepovolil. Žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeňka Matulu rozhodnutí nijak nepřekvapilo. "Nebyla velká pravděpodobnost, že soud obnovu povolí," řekl v reakci na verdikt Vrchního soudu v Praze, který věc projednal v neveřejném zasedání. "Už městský soud došel k závěru, že nové skutečnosti, tedy usvědčující výpovědi, se týkají pouze Tykače, nikoli Dienstla," podotkl.
Kauzu znovu loni otevřel podnikatel František Bušek, dříve známý pod jménem Chobot. Soud jej vyslechl jako svědka v hlavním líčení se dvěma muži - někdejším úředníkem ministerstva financí Jiřím Kudlíkem a jednatelem firmy, jež se zapojila do obchodů s akciemi fondů. Bušek tehdy mimo jiné vypověděl, že Tykačovi pomáhal CS fondy vytunelovat. Podobně se v rámci svého svědectví u soudu vyjádřili ještě další dva svědci. Díky jejich výpovědím soud oba obviněné, Kudlíka i jeho spoluobžalovaného, nakonec osvobodil a inicioval obnovu řízení Tykače.
O tom, že bude miliardář Tykač trestně stíhán, odvolací soud rozhodl 7. ledna. V případě Dienstla jiný senát zasedl 15. ledna.
Obnovené řízení s Tykačem by podle slov Zdeňka Matuly nemělo být nijak komplikované. "Důkazy, které již byly v případu dříve provedeny, jsou v obnoveném řízení použitelné," konstatoval žalobce.
Případ extra tunelu |
1996 - Rozběhla se obří transakce s cennými papíry, jejímž výsledkem bylo vyvedení 1,23 miliardy do zahraničí. 1997 - Úřad pro cenné papíry zahájil kontrolu, která vyústila v policejní šetření. 2005 - Čtveřice obžalovaných aktérů vytunelování CS fondů odchází od soudu s nepodmíněnými tresty. Pravomocný verdikt padl v roce následujícím, kdy soud obžalovaným vyměřil tresty od čtyř do devíti let. 2006 - Obviněn byl i šéf zaniklé finanční skupiny Motoinvest Pavel Tykač a jeho kolega Jan Dienstl. 2008 - Státní zástupce František Fíla Tykačovo stíhání zastavil. Stejně postupoval i v Dienstlově případu. 2012 - Soud pravomocně zprostil obžaloby bývalého úředníka ministerstva financí Jiřího Kudlíka a Petra Müllera, jednatele firmy, jež investiční společnost krátce vlastnila. Kudlík byl podezřelý z toho, že transakci kryl a neoznámil ji příslušným orgánům. 2013 - Vrchní soud potvrdil obnovu řízení s Pavlem Tykače kvůli podílu na 1,23miliardovém podvodu. Hrozí mu až desetileté vězení. Dinestlova kauza obnovena nebyla. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.