Nastoupil k vám do práce nový kolega? Tak pozor, může jít o placeného špeha. České firmy totiž přicházejí v krizi na chuť takzvaným tajným zaměstnancům, kteří mají na starost jediné: tvářit se jakoby nic, a přitom se bedlivě rozhlížet a získávat informace. Výstupy potom putují rovnou šéfům.
Pan Jarda už pracoval jako výrobce bidetů, lyží nebo montér klimatizací. Jen trochu odlišně. Ve firmách stráví v průměru tři až pět dní, pak se buď omluví, že ho práce nebaví, a zmizí, nebo může jeho kolegy čekat velké odhalení. Je totiž špeh.
"Nejtěžší je na tom to přetvařování. Musím se tvářit jako člověk nezkušený v oboru, a přitom dávat pozor, co se děje okolo," řekl Hlavním zprávám televize Barrandov Jarda.
O tom, že je takzvaným tajným zaměstnancem, ví většinou jen nejvyšší šéf. Jarda musí projít klasickým výběrovým řízením, dostane smlouvu a následně ho noví kolegové zaškolí. Jednou se ale málem do najaté firmy vůbec nedostal.
"Paní z personálního oddělení viděla můj občanský průkaz a řekla, vás neberem, vy jste starej. My bereme maximálně do čtyřiceti," popisuje. Zasáhnout pak musel sám majitel a tajného zaměstnance do podniku protlačit.
Firmě, která špehy do podniků dodává, jde hlavně o nastavení pracovních procesů. Výsledky práce tajného agenta by ale neměly sloužit jako podklady pro propuštění. Lidé se rovněž nemusejí bát, že by se šéfům doneslo, že je pomlouvají. To není koneckonců ani důvod k výpovědi.
"Pokud se zaměstnanec negativně vyjádří na adresu svého nadřízeného nebo zaměstnavatele, tak tím žádný výpovědní důvod naplněn není," potvrzuje advokátka Lucie Pražáková.
A ve kterých firmách můžete na špeha narazit nejčastěji? "Nejčastěji jsou to společnosti, které chtějí dodržovat nějaký standard. Jsou to výrobní společnosti. Společnosti, které nabízejí služby," řekla TV Barrandov jednatelka DMC Management consulting Markéta Šimáková.
Metoda do Česka přišla z Ameriky a je stále populárnější.