Umělec Roman Týc nastoupil ve čtvrtek ve dvě hodiny odpoledne do pankrácké věznice v Praze, kde si má odpykat měsíční trest za to, že v roce 2007 vyměnil skla u semaforů. Běžné panáčky tehdy vyměnil za nejrůznější postavičky. Původním trestem byla pokuta ve výši 60 tisíc korun, kterou však člen skupiny Ztohoven odmítl zaplatit a raději zvolil pobyt ve vězení.
Již krátce po jedné hodině se před branou věznice scházeli novináři i Týcovi příznivci, kteří mu chtěli vyjádřit podporu. Sám Týc, pravým jménem David Hons, dorazil k věznici krátce po druhé hodině s velkou brašnou přes rameno a skrytý pod kšiltem čepice. Několik metrů za ním šel kameraman, který vše natáčel, a režisér Jakub Kohák, který s Týcem již dříve točil dokument.
Týc odmítl všechny žádosti o rozhovor a vše shrnul krátkým vyjádřením. "Mám strach sám ze sebe, jak se budu chovat. Zkuste mi to ulehčit," řekl čekajícím novinářům. Za potlesku přítomných poté zmizel za šedými vraty věznice, z nichž se však po několika minutách opět vynořil s tím, že musí na nejbližší policejní služebnu, protože s sebou neměl občanský průkaz ani pas a nemohl se prokázat.
Mezi desítkami čekajících byli nejen Týcovi přátelé a známí, ale také účastníci protestního happeningu, kteří přinesli i bábovky, jak se domluvili na Facebooku. Těch se nakonec na místě sešlo osm. Jak však řekl organizátor akce "Bábovka pro Týce" Petr Vídeňský, bábovky se k Týcovi zřejmě nedostanou. Podle vězeňských nařízení totiž může vězeň dostat pět kilogramů potravin jednou za tři měsíce.
Před vězením se také rozdávaly odznáčky s motivy Týcových semaforů, a kdo chtěl, mohl podepsat petici proti výtvarníkovu uvěznění. "Pro nás je důležitý nemlčet, dát najevo svůj názor - hele, je to průšvih, je to špatně. Za umění do vězení, to ne! To by se v roce 2012 nemělo dít," řekl Vídeňský on-line deníku TÝDEN.CZ. Doufá, že Roman Týc vnímá, že za ním někdo stojí a je na jeho straně.
Dorazili i spolumajitelé galerie Dvorak Sec Petr Šec a Olga Dvořák, kteří v galerii hodlají vystavit Týcova semaforová skla. Podle Šecových slov je to snaha, aby tyto semafory nebyly dále kriminalizovány. Olga Dvořák podle svých slov s trestem pro umělce nesouhlasí. Galerie Dvorak Sec už vystavovala Týcova díla v minulosti; například to byla výstava Vykradač hrobů, kdy Týc vytvořil portréty zesnulých z lidského popela.