U lékaře plaťte dál, řekl Ústavní soud
28.05.2008 10:06 Původní zpráva Aktualizováno 28.05. 12:37
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek může být spokojen. Ústavní soud zamítl návrh opozice na zrušení zdravotnické části vládní reformy. Lidé tak budou nadále platit u lékařů 30 korun za návštěvu. Zůstávají i poplatky 90 korun za pohotovost, 30 korun za každou položku na receptu a 60 korun za den v nemocnici.
Soudci se nakonec dohodli jen velmi těsně. Sedm z nich k verdiktu přidalo vlastní odlišné stanovisko. Podle místopředsedkyně soudu Elišky Wagnerové hlasovací skóre 8:7 znamená, že verdikt není závazný: o rušení zákonů se rozhoduje většinou devíti hlasů. Pokud by někdo poplatky opět napadl, soud jeho návrh nesmete ze stolu (jak by udělal při většině devíti hlasů), ale bude se jím znovu zabývat.
Ústavní soud uvedl, že nemá smysl odmítat návrh kvůli schvalovací proceduře. Pokud jde o věcný obsah, soudci zohlednili ve verdiktu to, že poplatky byly součástí celého reformního "batohu". "Ustavní soud nemohl než navázat na předchozí rozhodnutí," řekl soudce zpravodaj Stanislav Balík.
ČTĚTE TAKÉ: Soudce je arogantní, stěžuje si komunista Filip
Soudci také ve zdůvodnění výslovně uvedli, že nechtějí rozhodovat o politických otázkách. Pokud opozice není spokojena se zákonem, má se pokusit svůj názor prosadit v politické soutěži, řekl Balík. "Účinky reformy lze hodnotit až poté, co zavedené účinky mohou začít fungovat," uvedl také. Dopady podle soudců budou muset vyhodnotit zákonodárci.
"Julínek to myslí dobře"
Ústavní soudci také odmítli argument, že by zdravotní péče měla být zcela bezplatná. Tak si ČSSD a KSČM vykládají 31. článek Listiny základních práv a svobod: "Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon."
Soudci přijali i argumentaci ministra Julínka, že poplatky umožňují zvýšit dostupnost zdravotní péče těm, kdo ji opravdu potřebují. A že tedy naopak přispívaji k tomu, aby český stát mohl plnit zmíněný článek 31 listiny. Souhlasili i s tím, že nehrozí, že by lidé kvůli poplatkům neměli na ošetření - sociálně slabé dostatečně chrání osvobození pro lidi v sociální nouzi a také pětitisícový poplatkový strop.
Podle Ústavního soudu jsou opodstatněné i pokuty, které může dostat lékař nebo nemocnice, pokud poplatky nevybírá. Podle nich takový postup není správný. "Jistou analogií může být porušení pravidel hopodářské soutěže," stojí ve zdůvodnění rozsudku.
Poslední jednání Ústavního soudu bylo zjevně pro politiky méně zajímavé než všechna předchozí. Opozici zastupoval jen předseda KSČM Vojtěch Filip a poslanec Stanislav Křeček, za vládní ODS dorazil jen místopředseda Senátu Jiří Liška. Nízká účast byla i na straně soudců: verdikt představoval jen soudce Balík a místopředsedkyně Wagnerová.
Útok i z vlastních řad
Diskuse o poplatcích ale zatím nekončí. Už příští týden mají poslanci na programu tři návrhy, které mají poplatky zrušit nebo omezit. Jeden z nich je z dílny koaličních zákonodárců.
ČTĚTE TAKÉ: Poplatky: pokud je nezruší soud, zkusí to poslanci
Když před měsícem ústavní soudci vyslýchali ministra zdravotnictví, vypadalo to, že poplatky nemají šanci. Julínek musel vysvětlovat, proč regulační poplatky nezohledňují sociální situaci pacienta nebo proč jsou uloženy i dětem v inkubátoru nebo pacientům v kómatu, kteří zdravotní péči určitě nezneužívají.
ČTĚTE TAKÉ: Platíme poplatky za nic? grilovali soudci Julínka
Foto: Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.