Problém s EET na vesnicích? Podnikatelé se snaží své živnosti udržet všemožně nad vodou. A tak se postupně uchylují k zájmovým spolkům, na které se vládní předpisy nevztahují. Se zavedením spolků jim pomáhá předsedkyně Klubu labužnických pohodářů Dagmar Krylová, která takový spolek provozuje už jedenáct let. Informace uvedl zpravodajský web Český rozhlas a internetové stránky Podnikatel.cz.
Anketa:
Bude mít EET zásadní přínos pro českou ekonomiku?
- Ano, zcela určitě. 33%
- Ne, je to výstřel mimo. 33%
- Je mi to jedno. 33%
Jak vyzrát na elektronickou evidenci tržeb a na - od léta platící - protikuřácký zákon? Podnikatelé a provozovatelé malých hospůdek mají jasno - zakládají klubové pivnice. Na vesnicích je totiž hospoda brána jako kulturní odpočinek, kde se stálí štamgasti pravidelně scházejí se svými přáteli. Jenže se zavedením EET a blížícím se protikuřáckým zákonem veškerá legrace skončí. Nebo ne?
Na zavedení takzvaného zájmového spolku se vládní předpisy nevztahují. A tak se v různých částech Česka hospody postupně mění na zájmové spolky, neboť to není tak nákladné, náročné a celkově je to svobodomyslnější.
Jenže ani v tomto případě není cesta jednoduchá a mnozí podnikatelé ani neví, jakým způsobem mají postupovat, aby se ke svému cíli přiblížili. Proto se velmi často obracejí na Dagmar Krylovou, která je známá především tím, že již několik let spokojeně vede Klub labužnických pohodářů - a má bohaté zkušenosti.
"Jsme parta rybářů v jedné malé vesničce na Domažlicku. Od obecního úřadu jsme si pronajali rybníček a postavili jsme si u něho rybářskou boudu s posezením, kterou jsme předali do majetku obce," napsali Krylové členové Spolku rybářů u sumce.
Lidé jsou bezradní
A nyní řeší problém, jak v dané situaci postupovat. "Každý dal 50 korun a mohl si chytit jednoho kapra. V boudě přitom bylo k dispozici pivo, limonáda, čaj, kafe ale i nějaké štamprle. Celkový roční obrat dělal asi 30 tisíc korun. Peníze se použily na zaplacení nájmu, energií a hlavně dalších ryb," popsali členové ve své žádosti problém s tím, že by neradi ukončili svoji zábavu, ale o potíže a postihy nestojí - nemají na to je platit.
Krylová žádosti ostatních chápe a snaží se jim na základě svých zkušeností pomoci. "Založení spolku a vyřízení všech úředních náležitostí může trvat i několik měsíců. Stanovy spolku musí odsouhlasit soud a někdy musí být přepracovány. Proto se na mě teď lidé obrací s tím, abych jim poradila nebo je přibrala právě do našeho spolku," vysvětlila. Dodala ale, že její spolek nezaložila coby protest proti EET, neboť funguje již jedenáct let.
Šéfka spolku však přiznává, že ne každý jí oslovuje s čistými úmysly. Viz středočeský podnikatel, který provozuje hned několik barů a rád by se nějakým způsobem vyhnul vládním předpisům. "EET považuji za velmi hrubé narušení svobodného podnikání, je to jeden z kroků k likvidaci drobných podnikatelů a živnostníků," popsal Českému rozhlasu muž z Benešovska, který chtěl zůstat v anonymitě.
Založení spolku není jednoduché
Krylová dodává, že si lidé mylně představují to, jakým způsobem skutečně zájmové spolky fungují a jaká mají pravidla. "Kdo chce vést spolek, musí si vytyčit pole své působnosti a téma nebo činnost, která spojuje jeho členy. Zájmovou činnost musíte prokázat před registračním soudem. Můžete hrát ochotnické divadlo nebo kuličky, věnovat se šachům nebo vyšívání," vysvětlila a zároveň dodala, že o všech činnostech musí lidé vést zápisy. "A že si k tomu dáte pivo nebo dvě, na tom není nic nelegálního. Spolek na tom nic nevydělá, jeho členové jen uhradí vzniklé náklady a nula od nuly pojde," uzavřela Krylová.
K tématu se pro Český rozhlas vyjádřila i Alena Schillerová, náměstkyně ministra financí pro daně a cla. K otázce, zda vznikající zájmové spolky vnímá jako obcházení zákona, uvedla: "Samozřejmě záleží na okolnostech. Ale pokud se skutečně "převleče" za klub hospoda, která bude dále fungovat podnikatelským způsobem, pak jde o obcházení zákona, které bude tvrdě postihováno." Zároveň dodala, že by provozovatelé měli mít na paměti, že jim po odhalení hrozí nejen pokuta až do výše půl milionu korun, ale také uzavření.
Klubové pivnice, které provozují různé spolky, podle zákona nepodléhají EET jen v případě, že za rok jejich příjmy nepřesáhnout hranici 175 tisíc korun. Vše posoudí příslušný finanční úřad. Povinnost evidovat tržby on-line se všech hospod, hoteliérů a restaurací týká od prosince 2016. Nyní se od počátku března tohoto roku týká také ostatních velkoobchodních a maloobchodních prodejců.