Podmínkou pro výkon lékařské profese v Česku nadále zůstává členství v České lékařské komoře. Ústavní soud v úterý zamítl návrh pravicových poslanců na zrušení sporného ustanovení zákona o povinném členství.
Soudci nenašli na členství nic protiústavního, komora podle nich pracuje ve veřejném zájmu, který spočívá v ochraně veřejného zdraví.
Zrušení ustanovení v zákoně o lékařské, stomatologické a lékárnické komoře navrhla už v roce 2006 skupina senátorů napříč stranami. Jádrem návrhu bylo tvrzení, že povinné členství v komoře odporuje základnímu právu na svobodné sdružování, když činí ze sdružování povinnost.
"Česká lékařská komora je vysoce politickou organizací. Nejedná se o jednotlivé excesy, ale o záměr představenstva komory tuto organizaci takto profilovat," řekl právník senátorů Milan Vašíček.
Podle soudce zpravodaje Vladimíra Kůrky nemají podobné námitky ústavně právní rozměr. "Aktuální veřejný obraz komory odráží dominantní vůli všech členů. Lze to vyjádřit i tak, že lékaři mají takovou komoru, jakou chtějí," uvedl Kůrka.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek označil rozhodnutí soudu za správné, povinné členství je prý v zájmu pacientů. Návrh na jeho zrušení označil za brutální politický útok. Je podle něj logické, že komora někdy vystupuje politicky a vyjadřuje se k politickým otázkám. Nikdy by však neměla vystupovat stranicky, dodal.
Zástupce Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) nynější uspořádání hájil. Povinné členství v komoře má podle něj 14 evropských zemí, dalších deset má zavedenu povinnou registraci.
Kritici: Komora je zpolitizovaná
Povinné šikování v profesním seskupení má dlouhodobě řadu kritiků. Netradiční formu protestu zvolil třeba známý plzeňský hematolog Vladimír Koza. Nelíbí se mu, že komora je zpolitizovaná. A proto se už dávno rozhodl, že přestane platit členské příspěvky. „Každý rok absolvuji pohovor před čestnou radou komory, kde jsem uznán hříšným a vyzván k úhradě příspěvků včetně pokut," popisuje. Ustoupit přesto nehodlá; ve své revoltě chce pokračovat klidně až do důchodu.
Povinné členství v komoře se nezamlouvá ani dalším profesím. Námitky jsou vždy stejné: vadí jim vysoké poplatky za členství, které zpravidla nepřinášejí žádný viditelný profit. Takovou interpretaci však stavovské organizace odmítají. „Jsme garantem lékařské péče. Pouze my můžeme disciplinárně postihnout odborná pochybení," tvrdí mluvčí komory Michal Sojka. Vedení komory proto navrhuje kompromisní variantu, která by lékaře nutila alespoň se u komory registrovat. Taková praxe je pravidlem v celé Evropě.
Spory o podobu a postavení profesních stavů se přitom vlečou už od devadesátých let. A prim hrála vždy lékařská komora. Když v roce 2003 navrhoval zrušení povinného členství Marek Benda z ODS, pohrozil tehdejší šéf lékařské komory David Rath kampaní proti občanským demokratům a jejich předsedu Václava Klause přirovnal ke Gottwaldovi.
Foto: Profimedia.cz, ČTK