Ústavní soud se zastal důchodce, jenž kvůli exekuci přišel o byt

Domácí
12. 6. 2014
První exekuci vyklizením bytu ve prospěch družstva nařídil okresní soud už před deseti lety (ilustrační foto).
První exekuci vyklizením bytu ve prospěch družstva nařídil okresní soud už před deseti lety (ilustrační foto).

Ústavní soud se zastal invalidního důchodce, jenž kvůli dluhu necelých 20 tisíc korun přišel o družstevní byt s tržní cenou 1,4 milionu korun. Muž tvrdil, že exekutor postupoval nesprávně, a proto jej žaloval o náhradu škody. Justice v původním řízení žalobě nevyhověla, nyní musí Okresní soud v Českých Budějovicích spor znovu projednat a zvážit, zda exekuce podílu v družstvu byla skutečně přiměřená vymáhané pohledávce.

"Ústavní soud má za to, že i exekuce se musí konat způsobem šetrným k tomu povinnému. Jinak samozřejmě obecně platí, že dluhy musí být spláceny, to platí všude na světě a platí to tak od nepaměti," řekla novinářům soudkyně zpravodajka Michaela Židlická.

Neobvyklý spor měl složitý průběh. První exekuci vyklizením bytu ve prospěch družstva nařídil okresní soud už v roce 2004. Provedením pověřil exekutora, který pak v roce 2005 vydal příkaz k náhradě nákladů, které se postupně vyšplhaly na 19 654 korun. Právě kvůli vymožení nákladů první exekuce nařídil exekutor srážky z invalidního důchodu.

Česká správa sociálního zabezpečení začala srážky provádět v srpnu 2006, platby se však úředníkům z účtu exekutora vracely zpět, zřejmě kvůli špatnému variabilnímu symbolu, a dluh tedy trval. Poté, co muž znovu nabyl členství v bytovém družstvu, zaměřil se exekutor kvůli své pohledávce na družstevní byt.

Nijak si předtím neověřil, jaká je příčina toho, že mu nepřichází nařízené srážky z důchodu. Podle ústavních soudců to však byla jeho povinnost, podobné ověření totiž není časově ani finančně náročné, zvláště ve srovnání s následkem v podobě ztráty bytu.

Z důchodcova takzvaného vypořádacího podílu v bytovém družstvu, který měl zlomkovou hodnotu tržní ceny bytu, exekutor odečetl svou pohledávku a muž dostal jen zbývajících 17 704 korun. Kdyby přitom podíl převedl za tržní cenu na někoho jiného, mohl získat asi 1,4 milionu.

Dnešního vyhlášení nálezu se nikdo z aktérů sporu nezúčastnil.

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné