Obětem hospodářských trestných činů, které se obávají, že se kvůli amnestii nedočkají řádného odškodnění, svitla naděje u Ústavního soudu. Na něj se obrátila skupina třiceti senátorů se stížností proti abolici. Advokátka Hana Marvanová se domnívá, že pokud Ústavní soud sezná článek II. amnestie prezidenta protiústavním, oběti mají šanci u civilního soudu domoci se svého práva.
"Pokud by Ústavní soud shledal článek dvě amnestie protiústavním, mohou se o jeho verdikt opírat poškození u civilního soudu," myslí si Marvanová. Oběti to však nebudou mít tak lehké, jak se může zdát. Případy, kde se trestní řízení již zastaví, se budou těžko otevírat. "Záleželo by na tom, v jaké chvíli by to rozhodnutí Ústavního soudu přišlo," dodala právnička, která bude senátory u Ústavního soudu zastupovat. Místopředseda Pirátů Jakub Michálek se domnívá, že i zastavené trestní řízení bude možné obnovit, neboť se vyskytnou nové skutečnosti. Těmi bude podle něj zrušení druhého článku amnestie. Rovněž i senátorka Alena Dernerová se domnívá, že pokud by se článek dvě amnestie zrušil, tak by se případy řádně dořešily.
Soudci Ústavního soudu budou však muset nejdřív vyřešit otázku, zda vůbec senátoři mohou proti amnestii prezidenta podávat návrh na zrušení. Ústavní právník Václav Pavlíček on-line deníku TÝDEN.CZ řekl, že ne. Naopak Marvanová se domnívá, že zákonodárci v právu jsou a že amnestii přezkoumat lze. "Ústavní stížnost proti amnestii není politické gesto, které nemá reálný právní základ," prohlásila. Senátoři se prý museli ozvat proti porušování práv poškozených. "Původně jsem se domnívala, že podat stížnost proti amnestii vůbec nejde. Ten názor jsem si udržela ale jen den a půl. Začala jsem to studovat a byla jsem překvapená, kolik argumentů se dá najít pro to, že to není výsostná pravomoc prezidenta státu," dodala Marvanová.
Klaus tuneluje Ústavu
"Jako senátoři nenamítáme nic proti tomu, že prezident vyhlásil amnestii. My namítáme proti tomu, jak prezident tuto amnestii použil. Jsem přesvědčená, že v tomto případě byly dobré mravy narušeny, byla porušená dělba moci ve státě, byla porušena lidská práva," vysvětlila místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD). Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská podotkla, že abolice prezidenta Václava Klause porušila důvěru v demokratický stát. "Dostává na frak celá naše Ústava. Pan prezident Klaus ji několikrát porušil," domnívá se senátorka. "Václav Klaus tu Ústavu tuneluje. Ten, kdo je kompetentní se ozvat, jsme my, senátoři," doplnila ji Gajdůšková. Mezi viníky je podle ní kromě Klause také premiér Petr Nečas (ODS), který amnestii stvrdil svým podpisem. "Myslím, že tohle je na podání demise," podotkla.
Velezrada?
Stížností u Ústavního soudu však celá peripetie kolem amnestie možná neskončí. "Vyvstává tu základní otázka: komu tohle slouží? Co bylo důvodem amnestie?" zdůraznil advokát Milan Hulík. "Není vyloučeno, že se objeví důkazy, že demokratický pořádek byl narušen. Pak by bylo možné prezidenta stíhat za velezradu," dodal. Hrad by měl nyní také odpovědět na otázku, kdo všechno se na sepsání amnestie podílel. Pokud prezidentův tajemník Ladislav Jakl hovořil v médiích pravdu a amnestii vymýšleli jen tři lidé - kdo byl ten třetí? "Takovou amnestii nemůžou připravovat dva neprávníci a jeden právník," myslí si Hulík.