Byznys s drogami
Uvařit pervitin je hračka. Stát chce jít výrobcům po krku
23.03.2013 10:59 Původní zpráva
Rostoucí drogová kriminalita v česko-německém pohraničí burcuje tuzemské politiky k hledání řešení. Stát teď hodlá výrobcům drog ztížit podmínky. Otázka pouze je, jak dlouho bude trvat, než v Česku najdou nová řešení.
Pervitin je označován za typickou českou drogu. Ve výrobě i konzumaci drží Češi neslavné prvenství. V posledních letech se jeho výroba navíc rapidně zvýšila a hlavně se zkvalitnila i droga samotná. Zájem o český pervitin hojně projevují v sousedním Německu, kde se prodává pod názvem Crystal. Němci se bouří a vyžadují po české straně jednání. Bojí se, že se zájem rozšíří z Bavorska, ale i Saska i do vnitrozemí.
Obstarat si materiál pro výrobu pervitinu je v podstatě hračka. Potřebné "suroviny" není problém běžně zakoupit. První krok udělala vláda už v roce 2009, kdy omezila prodej léků obsahujících pseudoefedrin, které lze pořídit bez lékařského předpisu. Přelstít výrobce ale není tak snadné. V sousedním Polsku toto omezení neplatí a běžné léky na chřipku s touto látkou lze pořídit v jakémkoli obchodě nebo dokonce stánku.
Sama výroba pervitinu není náročná ani po stránce technologií, není k ní ani zapotřebí v podstatě žádné vzdělání. "Je to úplně jednoduché. Proto se to naučili i klasičtí uživatelé pervitinu," říká Vobořil. "Všichni vařiči, které jsem já poznal, neměli dodělanou ani střední školu," prohlásil bývalý terénní pracovník. Metod, jak si vyrobit drogu, je dokonce hned několik. Důležitou surovinou pro přípravu pervitinu je vedle pseudoefedrinu také červený fosfor.
Ministerstvo zdravotnictví proto nyní přišlo s nápadem, jak drogovému byznysu ztížit cestu. Obchodníci prodávající právě červený fosfor, se budou muset registrovat. A nejen to. Aby se látka nedostala za hranice, musí dokonce Inspektorátu omamných a psychotropních látek hlásit, komu ji prodali. Návrh ve středu odsouhlasil kabinet.
Červený fosfor, který se používá také pro výrobu zápalek a pyrotechnických potřeb, je hlavním důvodem vládního opatření. Kabinet odsouhlasil novou kategorii látek využívaných k výrobě drog a zavede tak i některé povinnosti pro výrobce těchto látek. Budou se muset například registrovat, hlásit své odběratele nebo budou mít zakázaný prodej látky nepodnikajícím osobám.
Zákaz? Češi si poradí
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil se však domnívá, že opatření zkomplikuje výrobcům život jen po tu dobu, dokud nenajdou za látku vhodnou alternativu. "Je to jen otázkou času. Vařiči si vždycky poradili," podotýká. Chodí to tak podle něj se všemi drogami, nejen s jednotlivými látkami. "Jakmile je poptávka po drogách a něco se zakáže, tak se objeví někde jinde," řekl Vobořil on-line deníku TÝDEN.CZ.
Posvítit si chce vláda také na prodej nových syntetických drog. Do chvíle, než se zařadí na seznam zakázaných látek, jsou totiž legální. A to trvá v Česku i několik let. O zákazu by tak rozhodovala pouze vláda. Proces by se zkrátil o legislativní kolečko, které je nutné k tomu, aby o postavení látky rozhodoval ještě celý parlament a následně i prezident.
Opatření souvisí s pár let starou kauzou takzvaných Amsterdam shopů, kdy se drogy prodávaly jako sběratelské předměty, ale obsahovaly psychotropní látky s účinky podobnými jako pervitin či marihuana. Tlak pak přiměl zákonodárce, aby mimo zákon postavili dalších 33 nových látek ve zrychleném řízení.
"Proces, který by zrychlil standardní parlamentní cestu, bychom potřebovali," říká protidrogový koordinátor. Upozorňuje však, že návrh nedefinuje kritéria, na jejichž základě by se případná zakázaná látka na seznam dostala.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.