Členové ekologické organizace Greenpeace v pondělí obsadili ve vojenském prostoru Brdy místo, kde má stát americký protiraketový radar. Asi dvacítka lidí postavila na kótě 718 stanový tábor. Protestují tak kvůli zamýšlené stavbě radaru.
DALŠÍ FOTOGRAFIE: ZDE
Přednosta Vojenského újezdu Brdy Martin Březovský dal aktivistům ultimátum do 14 hodiny, aby nezákonně obsazený vojenský prostor opustili. "Nesplníme to", reagoval vedoucí protiradarové kampaně Jan Freidinger. Po vypršení ultimáta se do 17.30 nic nestalo, na místě bylo po 14 hodině asi pět vojenských policistů. Panoval zde ale klid, nikdo demonstranty opětovně nevyzval, aby kótu opustili. Mluvčí vojenské police Jan Čermák na místě řekl, že vojenská policie zatím monitorovala situaci na kótě 718 a přilehlém okolí.
Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek odpoledne uvedl, že ministerstvo nebude konkretizovat, jaký bude jeho další postup. "Všechny možnosti jsou otevřené," řekl. Obecně upřesnil, že armáda osoby, které nedovoleně vstupují do vojenského újezdu, pokutuje a vykazuje za hranice vymezeného území. Pokuta na osobu se pohybuje až do 3000 korun.
Do Brd po 16 hodině přijela skupina okamžitého zásahu pohotovostního oddělení velitelství vojenské policie v Táboře. "Je to skupina do deseti lidí. Skupina zasahuje vždy, když dojde k neoprávněnému vstupu do vojenských objektů," řekl mluvčí vojenské policie Jan Čermák. Policisté se kolem 17.30 stále seznamovali se situací a demonstranty nehodlali kontaktovat. "V nejbližší době proti nim nechystají ani žádný zásah," řekl Čermák.
Greenpeace na plošinách, totem a mohyla
Aktivisté chtějí na místě zůstat několik dní. U kóty postavili protestující dřevěný totem a vrší kamennou mohylu. Na místě je i známý odpůrce radaru, starosta Trokavce Jan Neoral.
Šéf protiradarové kampaně Greenpeace Martin Kloubek nevyloučil, že protest potrvá i týdny. Horolezci organizace mezi stromy vyvěsili transparent s obrazem terče o velikosti 15 krát 15 metrů. Účastníci protestu jsou na třech plošinách, které si vybudovali na stromech. Nad jejich táborem létá ultralehké letadlo Greenpeace, které protest dokumentuje.
Greenpeace tento měsíc protestovali kvůli plánu postavit v Brdech radar před úřadem vlády v Praze. Sedmnáct jich přišlo převlečeno za lišky, protože jejich protest byl určen hlavně ministrovi školství Ondřeji Liškovi, který se podle Greenpeace k radaru vyjadřuje nejednoznačně.
Přímo na kótu 718 chtěli předminulý víkend dojít i účastníci protestu, který organizovala KSČM. Armáda to ale nedovolila. Odůvodnila to tím, že vojenský újezd je určen pro cvičení vojska, a ne pro politické akce.
Foto: ČTK