V Česku do konce července cvičí čeští a američtí piloti s předsunutými leteckými návodčími. Do výcviku jsou zapojeny české stíhací letouny JAS-39 Gripen a L-159, ale i americké A-10 Thunderbolt a tankery, uvedl Tomáš Maruščák, mluvčí 21. základny taktického letectva Čáslav.
Mezinárodní cvičení AVANGER CAS se koná od 10. do 30. července, účastní se ho české vzdušné síly a 122. národní garda státu Indiana z USA. Je jedním ze tří cvičení, které se právě konají ve vzdušných prostorech Česka, Slovenska a Maďarska. Těžištěm cvičení v České republice je výcvik předsunutých leteckých návodčích ze sedlecké 22. základny vrtulníkového letectva.
"Během jedné hodiny jsme schopni navést letouny až k deseti ztečím na pozemní cíl," uvedl jeden z účastníků cvičení. Předsunutí letečtí návodčí patří mezi elitní vojáky, kteří často působí v utajení za nepřátelskými liniemi. Piloty pak navádějí na cíl. Při cvičení navádějí na cíl nejen piloty bitevníků L-159, ale i amerických letounů přímé palebné podpory A-10 Thunderbolt. Čeští a američtí piloti pak podle Maruščáka spolupracují a simulují ničení pozemních cílů. Na ostrým střelby ale při cvičení nedojde.
"Dvojice amerických letounů A-10 může díky doplňování paliva za letu působit ve vzduchu až tři hodiny, naši návodčí tak mají možnost provést až desítky navedení během jejich jediné mise," uvedl řídící cvičení Zdeněk Bauer. Zatímco americké thunderbolty jsou na slovenské základně Sliač, komplexní logistickou podporu Boeingu KC-135 Stratotanker zabezpečuje Správa letiště Pardubice. "Letiště Pardubice je uzpůsobené k přijímání a odbavení větších dopravních i nákladních letounů a má bohaté zkušenosti s koordinací zabezpečení jejich činnosti," uvedl velitel Správy letiště Pardubice Ivo Šťastný.
V první polovině cvičení dočerpávání paliva umožňuje letoun KC-135 z Nebrasky, ve druhé polovině ho vystřídá obdobný stratotanker amerických vzdušných sil. "Během týdne stihneme osm až devět misí, za naše dvoutýdenní působení dočerpáme palivo až 50 letounům v Čechách, na Slovensku a v Maďarsku," poznamenal John Williams, velitel osádky letounu a zároveň koordinátor akce za americkou stranu. Jeden let tankeru trvá okolo tří hodin. "Velkou částí tohoto cvičení je i plánování. Nejde jen o to doplnit palivo ve vzduchu, ale vše pečlivě zkoordinovat s ostatními státy," dodal Williams.
Do cvičení se nejpozději ve čtvrtek zapojí i čáslavští piloti českých gripenů, trénovat budou díky americkým tankerům čerpání paliva za letu. "Momentálně máme pro tankování za letu vycvičeno více než polovinu všech pilotů letounu gripen, do konce roku bychom chtěli vycvičit většinu našich operačních pilotů," uvedl Tomáš Merta, koordinátor tankování za letu z 21. základny.