Lidí, kteří v důsledku své sociální situace žijí na chudinských ubytovnách je určitě mnohem více než 60 tisíc, jak se dosud uvádělo. Ubytoven je v Česku více než čtyři tisíce, uvedl v chatu se čtenáři na on-line deníku TÝDEN.CZ šéf Agentury pro sociální začleňování a zastupující vládní zmocněnec pro lidská práva Martin Šimáček.
"Pokud se doposud mluvilo o tom, že na chudinských ubytovnách je okol 60 tisíc lidí, nejspíše se ukáže, že je to ještě daleko více. A to nemluvím o tradičních vyloučených lokalitách," napsal Šimáček v chatu. Konkrétní čísla teď zjišťuje Úřad práce. "Bezpochyby nejméně 100 tisíc lidí vypadlo z trhu s bydlením a nemá šanci se na něj bez pomoci vrátit," dodal.
Nejvíce se tento typ sociálního bydlení týká Romů. "V relativně podrobném šetření došlo ministerstvo práce k tomu, že ve vyloučených lokalitách je cca 70 až 80 procent Romů, úhrnem kolem 80 tisíc lidí, tedy necelá polovina romské populace v Česku," uvádí prý informace z roku 2006.
"Nejvíce chudých a sociálně vyloučených Romů je v Ústeckém, Moravskoslezském, Karlovarském kraji, ale také v Olomouckém a Libereckém, o kterém se málo mluví, ale kde zejména na Tanvaldsku je chudoba velký, ale skrytý problém," doplnil ředitel agentury, která má řešení problémů se začleňováním sociálně vyloučených na starosti.
Zvyšuje se ale podle Šimáčka i počet lidí z majority, kteří se k sociálnímu bydlení uchylují. "Především ti, co přišli o práci, ztratili bydlení, nebo zažili jinou životní krizi. Stále více lidí je předlužených, zejména ve spotřebitelských úvěrech," vysvětluje.
Více než čtyři tisíce ubytoven
Alarmující je i informace o pravděpodobném počtu ubytoven v celé republice. "Celkové číslo pravděpodobně přesáhne čtyři tisíce," uvedl na chatu on-line deníku TÝDEN.CZ Šimáček. "Rozmach ubytoven je bohužel záležitostí celé republiky. Známe data z Moravskoslezského kraje, kde je přes 200 ubytoven pro sociálně vyloučené, ale také například ze středních Čech, kde jich je dvakrát tolik. Jenom například v Kladně je jich čtyřicet!," varuje šéf agentury.
Počet ubytoven, které se zaměřují na ubytovávání chudých lidí v Česku, v poslední době narůstá, varuje i zpráva, kterou minulý týden projednala vláda. Zpráva varuje především před zhoršující se situací v oblasti bydlení i před zvyšujícím se počtem sociálně vyloučených lokalit, v nichž se koncentrují chudoba, zadlužení, nezaměstnanost a další nepříznivé jevy.
Řada je teď podle něj na státu. Zvládnout stále se zhoršující situaci už totiž není v moci sociálních pracovníků. "Sociální pracovníci to již sami nezvládnou, je to otázka úprav dávkových systémů a především zavedení nějaké formy sociálního či veřejného bydlení, na kterém se budou podílet stát i obce. A toto řešení bude vždy levnější, než narůstající objemy dávek doplatku na bydlení a sanace problémů souvisejících s dramatickými dopady chudoby na ubytovnách, zejména ve vztahu k dětem," prohlásil Šimáček.