Česká republika patří mezi deset zemí na světě, v nichž se nejlépe žije cizincům. Vyplývá to z rozsáhlého celosvětového průzkumu "Expat-Insider-Studie 2016", zaměřené na pocity lidí, dlouhodobě žijících a pracujících v cizí zemi. Podle této, široce citované studie se cizinci v České republice cítí mnohem lépe než například v sousedním Německu.
Výsledky průzkumu, které zveřejnil deník Süddeusche Zeitung, staví paradoxně na hlavu obecně zakořeněnou představu o tom, že právě Německo v Evropě představuje jakýsi ráj na zemi, v němž by chtěl žít každý. Jedna věc jsou, jak tvrdí autoři studie, možnosti práce a výdělku a druhou celkový životní pocit při dlouhodobém pobytu v cizí zemi. A právě v tomto ohledu Německo pokulhává. Cizinci se v něm necítí zdaleka tak dobře, jak by se mohlo zdát.
"Německo nabízí nejlepší práci a nejvíce nepřátelské obyvatelstvo," shrnuly výsledky studie Süddeutsche Zeitung. Když se autoři průzkumu ptali cizinců, žijících v Německu na jejich pracovní podmínky, Německo se okamžitě zařadilo mezi tři země na světě s nejlepšími pracovními možnostmi. Jenže peníze, dobrá práce a dokonalý pořádek údajně nejsou všechno. Když cizinci dostali otázku, jak se v zemi cítí a jaké je jejich soužití s místním obyvatelstvem, odpovědi už zdaleka tak pozitivní nebyly.
Přes polovina dotázaných například odpověděla, že si v Německu jen těžko hledá přátele a má obecně problémy začlenit se do místní komunity. V této kategorií "zdomácnění " se Německo umístilo až na 57 místě ze 67 zemí, zařazených do žebříčku. Celkově tak v pořadí států, v nichž se "cizincům nejlépe žije" obsadilo Německo sedmnácté místo. Do čela se možná překvapivě dostal Taiwan, následovaný Maltou, Equádorem, Mexikem a Novým Zélandem Velmi dobře se cizinci údajně cítí i v Česku. Česká republika v žebříku obsadila desáté místo, což je zdaleka nejlepší umístění ze všech, takzvaných postkomunistických zemí.
Naopak Švýcarsko, další bohatá evropská země s velkým množstvím imigrantů, se z hlediska životních pocitů v zemi usazených cizinců dopadla podobně jako Německo. Cizinci ve Švýcarsku chválí dopravu, možnosti vysokého výdělku, čistotu veřejných prostor, na druhou stranu se ale podle studie cítí v zemi "odstrčení" "nevítaní" a těžko si hledají přátele. Nejedná se přitom zdaleka jen o cizince, pocházejí z arabských zemí, ale také o Němce nebo Rakušany. "I když je Švýcarsko kulturně rozmanité, akceptování kulturní rozmanitosti se nevztahuje na nově příchozí," píše se ve studii. V kategorii "možnosti zdomácnění" tak studie přisoudila Švýcarsku až 64 příčku. Průzkum se přitom netýkal současných uprchlíků, ale z větší části vysoce kvalifikovaných lidí, kteří dlouhodobě žijí a pracují v zahraničí. Celkem se průzkumu zúčastnilo 14 tisíc respondentů.
V jaké zemi se cizincům nejlépe žije:
1.Taiwan |