Armádní pátrání
V Libanonu zmizelo pět Čechů. Nejspíš byli uneseni
18.07.2015 12:03 Aktualizováno 18.07. 20:06
Pět českých občanů zmizelo na východě Libanonu. Napsal to s odkazem na policejní zdroje místní list The Daily Star. Informaci potvrdilo i české ministerstvo zahraničí. Šéf diplomacie Lubomír Zaorálek v České televizi uvedl, že je kvůli případu ve spojení se svým libanonským protějškem. Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová odmítla komentovat jakékoli spekulace médií včetně těch, které naznačují, že zmizení Čechů by mohlo souviset s Libanoncem již dříve zatčeným v Praze.
Podle The Daily Star byli Češi ve věku 25 až 47 let možná uneseni. Policie našla v opuštěném voze zavazadlo s jejich věcmi. Taxi, jehož libanonský řidič se rovněž pohřešuje, bylo podle The Daily Star za rozbřesku nalezeno tři sta metrů od vojenského stanoviště u města Kafraja v západní části libanonského údolí Bikáa, což je nedaleko syrských hranic. Na zmizení osob upozornil otec taxikáře, který v noci nedorazil domů. V autě byly nalezeny české a libanonské peníze, eura a tři videokamery, které zřejmě patřily Čechům, napsal The Daily Star.
"Případ pohřešovaných Čechů v Libanonu intenzivně řeší ministerstvo zahraničních věcí, dnes odpoledne k této věci zasedl krizový štáb a prověřuje všechny dostupné informace. S ministrem Zaorálkem jsem ve spojení, mohu garantovat, že snahou české vlády je udělat maximum pro to, abychom českým občanům pomohli," uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka. Po konzultaci s bezpečnostními složkami se více nechtěl vyjadřovat.
Server iDnes.cz napsal, že libanonská média si všímají i souvislosti pohřešovaných Čechů a trojice údajných spolupracovníků teroristů, kterou loni zadrželi v Praze. Nyní jsou ve vazbě a čekají na vydání do USA, kde jim hrozí až doživotí. Taxikář, s nímž v Libanonu pohřešovaní Češi cestovali, prý pochází ze stejné vesnice jako jeden ze zatčených v Česku, Alí Fajád. Libanonský zdroj iDnes.cz řekl, že podle jeho informací už libanonská zpravodajská služba začala vyjednávat s únosci o jejich podmínkách.
Lagronová se k těmto spekulacím odmítla vyjádřit. Stejně tak ministerstvo podle ní neposkytne bližší informace o pohřešovaných. Uvedla jen, že v Libanonu nyní probíhá armádní pátrací akce po pohřešovaných. Česká diplomacie je podle ní v kontaktu s libanonskou administrativou a bezpečnostními složkami.
Podle mluvčí nadále platí i doporučení českého ministerstva zahraničí, aby Češi necestovali do Libanonu. V případě, že musejí, měli by se registrovat v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD. Pohřešovaná pětice v databázi nebyla, dodala Lagronová.
Podle libanonské policie Češi v posledních několika měsících navštívili Libanon dvakrát. Poprvé to bylo 15. května, zemi pak opustili 1. července. O týden později přijeli do Libanonu znovu.
Místo, kde byl opuštěný vůz nalezen, policie zablokovala a po pohřešovaných osobách pátrá, uvedl libanonský tisk.
V březnu roku 2011 zmizelo v údolí Bikáa za podobných okolností sedm Estonců, kteří si do Libanonu vyjeli na kolech. V zajetí byli 113 dnů a osvobozeni byli po zásahu libanonských speciálních sil. Jejich věznitelé se údajně hlásili k teroristické síti al-Kajda.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.