Na pastvině v Milovicích na Nymbursku v úterý večer uhynula klisna divokého koně Sgurr. Informoval o tom ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Na podzim roku 2015 se Sgurr stala matkou prvního v Česku narozeného hříběte divokých koní. Pozornost veřejnosti upoutala také tím, že krátce po porodu čelila vážným zdravotním komplikacím. Ty ji způsobili neukáznění návštěvnícim kteří klisnu krmili pečivem.
"Veterinární lékař určil jako předběžnou příčinu smrti koliku, přesnější závěry by měla přinést pitva," sdělil Dostál. Se Sgurr se podle něj na pastvině rozloučil jak její poslední potomek, narozený loni v říjnu, tak celé stádo divokých koní, které mrtvou klisnu obklopilo.
Zdraví Sgurr podle Dostála dlouhodobě podlomil jak stres, který ji způsobilo oddělení od stáda a pobyt v neznámém prostředí během léčby, tak porody mimo tradiční jarní termíny. Kojení a péče o hříbě během zimy pro ni byly náročnější a stály ji více sil.
Klisna Sgurr, celým jménem Sgurr Na Ban A'Mhoire, se narodila v roce 2003 ve Skotsku v oblasti Wester Ross. Celý život se pohybovala se stádem ve volné přírodě Skotské vysočiny. Do České republiky přijela s prvním stádem divokých koní v lednu 2015.
Sgurr byla matkou dvou hříbat. Poslednímu z nich je nyní půl roku podle veterinárního lékaře by mělo přežít, uvedl Dostál.
Divocí koně byli vypuštěni na čtyřicetihektarovou pastvinu u Milovic v lednu 2015. V říjnu téhož roku k nim přibylo stádo zpětně šlechtěných praturů. Koncem roku 2015 se rezervace rozšířila o stodvacetihektarovou pastvinu nedaleko Benátek. Celá rezervace velkých kopytníků má tak v současnosti přibližně 160 hektarů. Na této ploše žijí tři desítky dospělých divokých koní a 20 hříbat.