Zajímavý paradox
V Německu se zavírají bazény. V Česku přibývají
15.08.2017 20:28 Původní zpráva
V posledních letech ukončily provoz stovky německých veřejných bazénů, další se na zavření chystají. Města a obce už údajně nemají na jejich provozování peníze. V mnohem "chudším" Česku podobný problém paradoxně nehrozí.
Podle německého rádia Deutschlandfunk prozovatelé zavřeli jen v posledních osmi letech v Německu 370 veřejných bazénů, dalších 670 zůstává v akutním ohrožení. Důvodů může být hned několik, tím hlavním je ale neochota radních měst a obcí nadále dotovat ztrátový provoz a investovat do nutných rekonstrukcí.
"Prostě oznámí, že nemají peníze a tečka," uvedl Achim Wiese, mluvčí německé záchranné služby DLRG. Záchranáři si už dlouho stěžují na to, že v Německu kvůli uzavírání veřejných bazénů přibývá dětí, které buď vůbec neumějí plavat, nebo se ve vodě pohybují jen s obtížemi. Klasické sportovní bazény, vhodné pro plaveckou výuku, se totiž kvůli nedostatku financí buď zavírají, nebo jsou přebudovány na aquaparky.
Jedná se přitom o celoněmecký problém, žádná spolková země není výjimkou. Například v dvanáctimilionovém Bavorsku, nejbohatší německé spolkové zemi, zavřelo brány v posledních letech 36 veřejných bazénů, dalších 51 se na zavření chystá. Důvodem není jen nedostatek peněz na většinou dotovaný provoz.
Podle studie německé Asociace pro plavání by potřebovala nějakou formu sanace až polovina z 5300 německých krytých a otevřených bazénů, což by ale stálo celkem 4,5 miliardy eur (118 miliard korun). Nikdo přitom nemůže očekávat, že by se taková investice vrátila. Naprostá většina sportovních veřejných bazénů přežívá pouze z toho důvodů, že je jejich provoz masivně dotován. A náklady, zejména na energii, neustále rostou.
"Už ale nemůžeme nadále přihlížet dalšímu zavírání bazénů," uvedl mluvčí Asociace pro plavání Fritz Schramma. Společně s dalšími odborníky žádá vládu, aby přijala nějaký celonárodní plán, který by vedl k záchraně německé "bazénové kultury", a tedy i snižování úrovně plaveckých dovedností u Němců.
V Česku, kde mají lidé oproti Němců třetinové platy, přitom paradoxně bazénů na rozdíl do Německa neubývá. Právě naopak. "Ten hlavní boom máme už sice za sebou, jednotlivé bazény třeba v menších městech nadále přibývají," řekl TÝDNU.CZ předseda představenstva Asociace bazénů a saun ČR Pavel Košnar.
V Česku podle něj dnes funguje 988 veřejných koupališť a plováren, což republiku v přepočtu na obyvatele řadí mezi evropské i světové bazénové velmoci. Výhodou zůstává fakt, že zhruba 45 procent veřejných bazénů a koupališť vzniklo až po vstupu do EU za pomoci evropských peněz. Tyto relativně nové bazény zatím nepotřebují nákladnou rekonstrukci.
Košnar ale tvrdí, že i kdyby ji potřebovaly, v Česku se peníze na zachování veřejného bazénu nebo koupaliště vždycky najdou: "Tady radní raději odloží investice do čehokoliv jiného, než aby nechali zavřít už fungující veřejný bazén nebo koupaliště. To by jim voliči neodpustili."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.