V Polsku se střílelo do horníků, čeští havíři mlčí

Domácí
28. 2. 2015 19:15
Únorová stávka v těžební společnosti JSW.
Únorová stávka v těžební společnosti JSW.

České i polské části Slezska hrozí uzavření desítek dolů. Polští horníci proto značnou část února stávkovali, čeští odboráři z OKD však havířům protesty rozmlouvají. Uhlobaroni Bakala a Křetínský žádají "klid na práci" a tuzemská média o problémech slezského hornictví téměř neinformují.

Nad bitevním polem vlají hornické i státní zástavy, hesla se mění v křik a teče krev. "Nechápu, proč policajti stříleli, gumový projektil mi roztrhl obočí," líčil horník Andrzej z Dolu Zofiówka na únorovém zasedání rady města Jastrzębie-Zdrój, jehož katastr se v délce pěti kilometrů přímo dotýká hranic s Českou republikou.

Těžaři na obou stranách hranice radikálně omezují nerentabilní těžbu uhlí, jehož ceny na světových trzích prudce klesly. Havíř Andrzej patří k dvaceti poraněným při únorových atacích zásahových jednotek v Jastrzębie. Radní s ním soucítí a přijímají rezoluci protestující proti neadekvátnímu používání zbraní. "Chceme znát zodpovědné osoby, které ohrožují zdraví a životy horníků," žádá vedení města. Zastupitelé drží v rukou fotografie dokumentující krvavé šrámy demonstrantů i střílející těžkooděnce. Solidarita samosprávy s horníky je obdivuhodná, uhlí živí tisíce obyvatel města a v polském hornictví má zatím práci 106 tisíc lidí, na sousedním Ostravsku a Karvinsku dělá na šachtách dalších 14 tisíc lidí.

Hornické stávky v Polsku vypukly už na počátku ledna a TÝDEN byl u toho. Havíři černouhelného Dolu Brzeszcze tehdy zablokovali silnici u šachty, neboť krachující státní důl měl být uzavřen. "Češi, vy jste pěkné ku...," uvítali nás havíři na přechodu. Za jejich neštěstí prý může český podnikatel Daniel Křetínský, jehož Energetický a průmyslový holding (EPH) koupil sousední Důl Silesia, dříve součást šachty Brzeszcze. "Horníky tam nutíte pracovat jako otroky, porušujete sociální smír i pravidla, která v hornictví zavedla v osmdesátých letech Solidarita," dozvěděli jsme se od stávkujících. "Čechům už žádnou další šachtu," volali na nás z přechodu. Odborový předák Solidarity z Dolu Brzesczce Stanisław Kłysz líčil, že na sousední české šachtě musí o polovinu menší množství horníků těžit dvojnásobné množství uhlí. Bez volných víkendů a dalších výhod.

Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD."Odmítáme, že by pracovní podmínky v Dole Silesia byly nedůstojné," říká Daniel Častvaj, mluvčí Daniela Křetínského. "Jestli chtějí doly v Polsku přežít, musejí třeba jako my najet na sedmidenní pracovní režim," doporučuje. Zda Křetínský koupí v Polsku další šachty, odmítá komentovat. "Můžu jen říct, že sledujeme zajímavé investiční příležitosti i v Polsku."

Také Bakalova společnost NWR, která vlastní Ostravsko-karvinské doly (OKD), obnovuje záměr těžit v Polsku a chce revitalizovat uhelný důl Dębieńsko, který vlastní. Pro horníky z Ostravska jsou tyhle iniciativy špatnou zprávou. Polské odbory Solidarita totiž v žádném případě neumožní, aby tu pracovali čeští havíři. Levněji natěžené uhlí navíc může urychlit i pád české části OKD.

Polští horníci už měsíc prosí o solidární gesta i čtrnáct tisíc havířů z OKD. Boj o přežití nezná hranice. "Horníci nás opravdu vyzývali, abychom šli do stávky. Horké hlavy se nám ale zatím daří zchladit," říká Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD.

Čtěte Týden.* V Polsku vlastní většinu dolů na černé uhlí stát, v Česku soukromá společnost NWR, privátní sféru i erár však ničí směšné ceny uhlí. Kdo za ně může?

* Kdy se ceny uhlí opět zvýší?

* Proč se v koksovnách na Ostravsku používá třeba uhlí z Kolumbie?

* Proč čeští odboráři nechtějí, aby havíři pořádali protestní akce?

* Proč domácí média téměř neinformovala o dramatických a týdny trvajících hornických stávkách v Polsku?

* Rozháněla by Policie ČR horníky s pomocí pušek na gumové projektily, což se v Polsku v únoru opravdu stalo?

* Proč Bakala s Křetínským bohatnou, když je uhelné hornictví v těžké krizi?

CELÝ TEXT REPORTÁŽE NAJDETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 2. BŘEZNA 2015

Autor: Ivan MotýlFoto: ČTK , Klatka Grzegorz, Horsinka Adolf

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ