Rada hlavního města Prahy na dnešním zasedání dospěla k závěru, že česká metropole může být dějištěm letních olympijských her. Po jednání rady to na tiskové konferenci oznámil primátor Pavel Bém.
S konečnou platností by se mělo o podání pražské kandidatury na letní olympiádu v roce 2016 nebo 2020 rozhodnout na schůzi zastupitelstva 22. března. Magistrát se chystá společně s Českým olympijským výborem založit obecně prospěšnou společnost Praha olympijská, která by kandidaturu organizačně zajišťovala. Jejím šéfem by se měl stát sportovní podnikatel Tomáš Petera.
"Myslím, že si v tomto případě mohu dovolit sportovní terminologii, a tou lze dnešní rozhodnutí rady přirovnat k pokynu startéra maratonského běhu, který připraveným a netrpělivým závodníkům ohlásil - Ke startu, připravit, pozor! Slovíčko start, jak pevně věřím, zazní po hlasování zastupitelstva, které se odehraje ve čtvrtek 22. března," píše v tiskovém prohlášení pražský primátor Pavel Bém.
Pokud úterní rozhodnutí potvrdí zastupitelstvo, město obdrží od Mezinárodního olympijského výboru dotazník. Teprve jeho vyplnění a schválení orgány města, pravděpodobně v lednu příštího roku, je považováno za závaznou přihlášku ke kandidatuře. V květnu téhož roku by podle předpokladů mělo dojít k výběru kandidátských měst, ze kterých bude do konce roku 2009 zvolen pořadatel.
"Praha i Česká republika jsou takovou skvělou akci schopny uspořádat a v konkurenci nejvyspělejších zemí světa si vybudovat pozici, která odpovídá naší historii a představuje ten nejlepší vklad a investici pro naši budoucnost," nepochybuje předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.
Pražští politici již dříve přišli s ambicí ucházet se o pořádání her. Dalším krokem bylo vypracování různých studií. Podle územní analýzy má Praha plochy pro olympijská sportoviště, hlavním centrem by měly být Letňany.
Olympijské soutěže by se však neodehrávaly pouze v metropoli, ale i v dalších krajích. Například jachting by byl na Lipně, klání střelců v Plzni, mimo Prahu by se konaly i některé zápasy fotbalového turnaje. Ekonomická analýza uvedla, že by hry stály asi 135 miliard korun a byly by ziskové. Celkové investice do infrastruktury, kterou prý Česká republika potřebuje i bez her, by činily podle studie asi 490 miliard korun.
Bém podotkl, že hry v roce 2016 může Praha těžko získat, protože o čtyři roky dříve jsou v dalším evropském městě Londýně. Praha by se ale svou kandidaturou na tento rok mohla zviditelnit pro následující olympiádu v roce 2020.
Foto: Jan Zatorsky