Vedení Policejní akademie je dvacet let po pádu komunismu prolezlé někdejšími stranickými kádry. TÝDEN.CZ našel další "rybu". O budoucnosti školy i náplni studia rozhoduje v akademickém senátu bývalý "docent skupiny fakulty StB katedry trestního práva" Jan Souček.
O minulosti současného vedení Policejní akademie podávají detailní svědectví především takzvané osobní evidenční karty příslušníka ministerstva vnitra založené v Archivu bezpečnostních složek. Materiály, které on-line deník TÝDEN.CZ prostudoval, ukázaly, že Policejní akademii řídí stážista moskevské vysoké školy určené k výchově agentů KGB - rektor Vladimír Plecitý. Jeho pravá ruka František Volevecký pak za komunismu důsledně budoval politickou kariéru jako politruk.
VÍCE ČTĚTE ZDE: Policejní akademii vládne stážista Vysoké školy KGB
Rektorovi Policejní akademie kryje záda politruk
Rektor či jeho kancléř však zdaleka nejsou jediní, koho archiválie usvědčují z čilé spolupráce s předlistopadovým režimem. Zajímavou minulost má rovněž člen akademického senátu školy Josef Souček. Doktor práv a kandidát věd začínal v šedesátých letech jako pochůzkář na Náchodsku. V říjnu 1986 však, už v hodnosti majora, nastoupil na měsíční stáž na Správu vyšetřování StB Praha.
V době, kdy Souček jako stážista asistoval na pražské správě StB, přitom její vyšetřovatelé mohli připravovat například podklady pro proces s osmatřicetiletým hasičem Ervínem Motlem a spol. Toho nakonec pražský městský soud poslal na popud prokurátora v listopadu 1986 na tři roky za mříže.
ČTĚTE TAKÉ: Inspekce prošetřuje praktiky na Policejní akademii
Rozsudek pak popisuje, čeho se Motl a jeho dva spolupracovníci dopustili: "...kriticky diskutovali o poměrech v továrně i v republice a napadali zejména vedoucí úlohu KSČ, osobu prezidenta republiky ... a veřejným poslechem relací nepřátelských rozhlasových stanic ... umožňovali šíření pobuřujících projevů proti socialistickému společenskému zřízení," stojí mimo jiné v soudním závěru.
A proč byl Souček, nyní učitel na katedře trestního práva, poslán na stáž k vyšetřovatelům StB? Jednoduše proto, aby získal potřebnou praxi. V té době už totiž několik let působil jako "odborný asistent skupiny pro fakultu StB katedry trestního práva" VŠ SNB v Praze.
Foto: ČTK, Karel Šanda