V tajze spadlo UFO, tvrdí televize. <span>Vědci se bouří</span>

Domácí
17. 1. 2008 11:20
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoV roce 1908 dopadl do sibiřské tajgy meteorit. Alespoň to tvrdí vědci po celém světě. Česká televize ve svém novém pořadu Detektor nabízí jiné vysvětlení: byla to buď mimozemská loď, nebo meteorit sestřelil stroj Nikoly Tesly. České vědce pořad pobouřil.

"Přiletěla mimozemská kosmická loď a vyslala modul. Výsadek se však nepodařil," prohlašuje v prvním dílu pořadu Detektor nazvaném Tunguzský meteorit a Pán blesků jeho moderátor. Informace podle autorů Detektoru pochází z americké kosmické agentury NASA. Zřejmě netřeba dodávat, že NASA by takovou informaci nevypustila ani prvního dubna.

Jako druhou možnost takzvaného tunguzského incidentu nabízí pořad teorii, že vědec Nikola Tesla sestrojil stroj na paprsky smrti, který fungoval na dosud neznámém principu, a při jeho první zkoušce meteorit sestřelil.

Sibiřská tajga.Vědci chystají stížnost

„Viděl jsem to a pojala mě hrůza. Co jsme to za stát, který za peníze občanů vysílá esoterické bláboly, lži a paranoidní konstrukce. Jediné solidní vysvětlení je, že se jedná o recesi, kterou jsem jen prostě nepochopil," řekl serveru TÝDEN.CZ člen předsednictva Českého klubu skeptiků Sisyfos profesor fyziky Miroslav Kutílek.

Že je pořad míněn zcela vážně, však potvrzuje producent a spoluautor pořadu Petr Vachler.

Učená společnost Český klub skeptiků Sisyfos na pořad připravuje stížnost Radě České televize. Potvrdil to její člen astrofyzik Jiří Grygar.

Astrofyzik Jiří Grygar.„Důvod? Pořad je naprosto neobjektivní. Oprášené výmysly zahraničních i domácích autorů bez odborného vzdělání vydává za závažné vědecké problémy. To je zvlášť pikantní u dávno rozřešeného problému tunguzského meteoritu, na jehož vědeckém objasnění se význačně podílel náš krajan Zdeněk Sekanina, který působí v prestižní americké laboratoři JPL v kalifornské Pasadeně," rozčiluje se Grygar. On sám se pod stížnost podepíše. Podle něj není možné, aby veřejnoprávní médium šířilo holou pavědu.

Českou televizi stížnosti netrápí

Vědci poukazují i na nedůvěryhodnost účinkujících. Fantastické teorie v prvním díle Detektoru předkládá třeba Jaroslav Chvátal, který vede mystickou školu, v níž přednáší jakési Učení Svrchovaného Řádu Draka, Jiří Mašek, šéfredaktor internetového serveru osud.cz, jenž zveřejňuje články o magii a ezoterice, a bývalý náměstek ministerstva pro místní rozvoj Petr Pávek. „Já  jsem své vědomosti čerpal hlavně ze zahraničních zdrojů. Tady je totiž na informace o Nikolu Teslovi embargo," tvrdí Pávek. Kdo ono embargo uvalil a o jaké zdroje šlo, je však těžké z něj dostat.

Českou televizi nechávají stížnosti diváků i vědců v klidu. „Pořad má téměř stejný počet pozitivních jako negativních ohlasů, takže mediální ukřičenost těch nespokojených nemá zcela vypovídací hodnotu," reagoval pro TÝDEN.CZ Ladislav Šticha. Tématy dalších dílů pořadu mají být třeba agrosymboly, Staroměstský orloj, kamenné koule či projekt Philadelphia.

Foto: Profimedia, Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ