Na stará kolena se z něho stal "věčný petent". Tedy autor petice, kterými vždy opovrhoval. Exprezident Václav Klaus ale kvůli boji proti uprchlíkům porušuje i další tabu "klausismu". "Budoucnost evropské civilizace je zásadně zpochybněna. Proto mohou přicházet nestandardní metody," říká v rozhovoru pro pondělní vydání časopisu TÝDEN.
Když jsem poprvé slyšel, že Václav Klaus podepsal petici, tak jsem si myslel, že snad nastal konec světa. Necítíte se trochu jako věčný petent?
Tak věčný petent nejsem. Mockrát v životě jsem žádnou petici nepodepisoval. Ale v daném případě nejde ani tak o to, že jsem tu petici podepsal. Já jsem ji napsal. To je trošku jiná věc. A to gesto, že jsem ji podepsal jako první, je věc druhá. Jestli se peticemi něco vybojuje, to je věc úplně jiná. Řada velmi kvalitních lidí mi píše e-maily a říká: "Bezva, stoprocentně s tím souhlasím. Je to naprosto přesné. Ale ono to toho Sobotku a Chovance nezmění." A já těmto lidem musím seriózně odpovídat, že tady nejde o myšlenku, že by se Sobotka ťuknul do čela a řekl si: "Ježíši, to jsem nevěděl, teď se začnu chovat jinak." Mně šlo o to, touto formou trošku změnit uvažování lidí o těchto věcech.
Jaká chcete opatření? V petici píšete o hlídání českých hranic armádou a policií. Ministr vnitra Chovanec mi nedávno říkal, že to není v našich možnostech.
O tom, že jsme se de facto zbavili hranic a potenciálních sil, které by je mohly hájit, mluvím už dlouho. Byl jsem jediný, kdo před deseti lety mluvil o tom, že hranice jsou nepostradatelnou institucí. Lidi si tehdy klepali na čelo. Vy ale máte doma také dveře a nenecháváte je otevřené. Teď mi kdosi připomněl moji větu z roku 2005. Cituji sebe: "Masová migrace vznikla jako falešná ideologie, že je jakýsi nárok, obecné lidské právo, potulovat se kdekoli po světě." Přiznám se, že jsem tuto větu zapomněl. Ale zdá se mi naprosto fascinující a úplně zásadní.
Také jsem si ten rozhovor pro MF Dnes dohledal.
Tak to jste šikovný.
Našel jsem si i to, co jste v roce 2007 či třeba v roce 2011 řekl o schengenské hranici: "Nezapomínejme, že nejde jen o pozitivní efekty bez jakýchkoli nákladů." Našel jsem také vaše starší kritické výroky k euru a Řecku. Nemáte nyní občas chuť založit ruce v bok a říct: "Vidíte, já jsem vám to říkal?"
Je to skutečně tak, že jsem vám to říkal. Z toho nemohu ustoupit. Ale to nám dnes v ničem moc nepomůže. Pocit nějakého zadostiučinění je dnes prakticky bezcenný. Že jsme se v Evropě po pádu komunismu zbavili hranic, byla naše velká euforická chyba. Zásadní věta. Tečka.
Vraťme se ale k uzavření českých hranic a faktu, že to podle ministra vnitra Chovance není v kapacitních možnostech policie a armády. Jak byste to tedy chtěl udělat?
Nechci být stratégem technologií bezpečnostních opatření. Ve všech těchto situacích musí být na prvním místě chtění a vyjádření jasného postoje, zájmu. Druhou věcí je samotná technologie řešení. Myslím, že jsme v situaci, kdy je směšné mluvit o technologii řešení, když chybí prvotní předpoklad: jednoznačné rozhodnutí, že masovou migraci do Evropy nechceme. Já jsem naopak přesvědčen, že evropští lídři - a s tím není v rozporu, že se dnes Sobotka s Chovancem tváří trošku přísněji - migraci chtějí. Chtějí ji. Myslím tím ty velké lídry a ideology Evropy. Respektive evropeismu, protože Evropa je světadíl a žádnou ideologii nemá. Tito lidé hledají všechny prostředky, jak koherenci a integritu Evropy narušit. Jak způsobit, aby v Evropě začali dominovat lidé, kteří nejsou bytostně svázáni staletou minulostí se svými domovskými entitami, národy, státy, zeměmi. A jak je potřeba
vytvořit odvěký sen všech šílených utopických ideologů od Marxe po Merkelovou. Vytvořit novou Evropu a nového evropského člověka.
CELÝ ROZHOVOR S VÁCLAVEM KLAUSEM SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 14. ZÁŘÍ.