Václav Klaus je vášnivý sběratel čestných doktorátů, dosud jich má jednačtyřicet. Poté, co obhájil prezidentský post, se bude jeho kolekce dále rozšiřovat. Má v ní přitom jednu velmi obskurní položku.
Zatímco v roce 2004 dostal Václav Klaus po světě devět čestných doktorátů, mimo jiné na univerzitách v Kazachstánu či Uzbekistánu, následující rok pro něj byl mnohem méně úspěšný. Jeho jméno se lesklo jen na dvou diplomech: v listopadu ho během návštěvy Indie poctila Visva-Bharati University, v srpnu převzal list od AmerAsian University z Colorada. Jenže diplom od druhé jmenované školy je podle všeho hříčkou, na niž český prezident naletěl.
Zájemce o bližší informace o americko-asijské univerzitě, která by měla sídlit ve městě Aurora, narazí na internetu na nečekanou potíž: škola nemá web ani není registrována u vzdělávací komise aurorské radnice. Jedinou zmínku o ní lze najít na stránkách organizace Haleluya Ministry z New Hampshire - ta působí jako marketingová podpora pro indonéské firmy v USA a naopak. Server TÝDEN.CZ oslovil Agunga Martonoa, indonéského zástupce Haleluya Ministry, který potvrdil, že AmerAsian Univerzity není skutečnou univerzitou.
Jenom Klaus a Jammeh
"Pan prezident si nijak neověřuje, odkud mu chodí jaké diplomy, protože je vždy přebírá osobně," okomentoval stručně situaci Klausův mluvčí Petr Hájek. Ovšem v tomto případě se nezdá, že by prezident do Colorada opravdu jel: doktorát dostal 25. srpna 2005, kdy byl podle všeho v Česku. O diplomu se týž den zmínil v rozhovoru na rádiu Frekvence 1, následující den byl na návštěvě Českých Budějovic, předtím zase na Islandu.
Při pátrání na internetu může zájemce najít, že diplom od AmerAsian University obdržel také prezident Jammeh z Gambie, maličké africké země. A byli to bloggeři z tohoto státu, kteří upozornili, že kromě něj byl jediným státníkem, jenž Indonésanům naletěl, český prezident Václav Klaus.
Foto: ČTK