Kvůli chybě úřadů vypadla ze seznamu přestupků pasáž, která zakazuje podávání alkoholu a drog nezletilým. Podle odborníků to může mít na mladé lidi tvrdý dopad.
Je to obvyklá výmluva všech hospodských, v jejichž podniku policie nachytá opilé nezletilce. "Já jsem jim to pivo nenalil, dal jim ho kamarád," hájí se často. I když se ale nepodaří číšníkům prokázat, že teenagerům pivo nebo tvrdý alkohol sami prodali, hrozí jim i "kamarádům" alespoň pětitisícový peněžitý trest. Přestupková komise jim dokonce může uložit roční zákaz činnosti. A to jenom proto, že o pití nezletilých věděli a nezabránili mu. V zákoně o přestupcích je totiž ustanovení, podle kterého se přestupku dopustí člověk, který "umožní neoprávněné požívání omamných a psychotropních látek osobě mladší osmnácti let".
Od července to však může být jinak. Začne platit protikuřácký zákon, který ruší starší ustanovení (zákaz kouření v restauracích platí už od 31. května). Z nového zákona vypadla právě uvedená pasáž. "Došlo k tomu nedopatřením způsobeným souběžným legislativním procesem," přiznává pochybení pro TÝDEN Ondřej Krátoška z tiskového oddělení ministerstva vnitra. "K situaci došlo v rámci příprav a projednávání nové úpravy přestupkového práva, kdy již bohužel nebylo možné z časových důvodů uváděnou skutkovou podstatu zařadit do vládního návrhu zákona," dodává k tomu Ondřej Macura z ministerstva zdravotnictví.
Hrozí zneužití
Podle některých ohlasů to může mít velký dopad na užívání drog a alkoholu u lidí mladších osmnácti let. "Bude pak nepostižitelné, když někdo bude vědět o tom, že nezletilí užívají návykové látky, a nezabrání jim v tom, nebo jim je dokonce sám podá," varuje poslanec Lukáš Pleticha (ČSSD), který je původním povoláním advokát. Upozorňuje, že samozřejmě nejde o prodej drog ve větším množství, na který se vztahují jiné zákony. "Týká se to ale třeba hospodských, kteří vidí nezletilé, že pijí alkohol, ale nezasáhnou a z hospody je nevykážou," říká Pleticha.
Také podle Petra Popova, primáře kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde se léčí závislé děti, by to mohlo mít dopad na větší šíření alkoholismu a drog mezi nezletilými. "Je to docela problém. Když za podobnou věc nebude hrozit alespoň peněžitý trest, bude to samozřejmě řada lidí zneužívat a třeba ten alkohol jim dají," míní Popov. V současnosti podle údajů adiktologů už beztoho roste počet dětí a mladistvých závislých na drogách a alkoholu (viz Přibývá závislých dětí).
Na poslední chvíli
Právě Pleticha se nyní snaží chybu napravit a do protikuřáckého zákona přestupek za pomoci pozměňovacího návrhu znovu vrátit. "Jinak by mohlo dojít k vážnému narušení české protidrogové politiky," říká.
Na Pletichův pozměňovací návrh se spoléhá i ministerstvo vnitra. "Fakticky tedy nedojde k tomu, že by uvedené protiprávní jednání zůstalo bez postihu," těší se Krátoška. Jásá však v tomto směru předčasně. Pozměňovací návrh je sice politicky neutrální, ale novela zákona je teprve ve druhém čtení a Poslanecká sněmovna ji dosud neschválila. Navíc ji musí odsouhlasit i Senát a podepsat prezident. Do konce června tudíž zákon nemusí být schválen.
Přibývá závislých dětí Mladých lidí a dětí, které mají zkušenosti s alkoholem a drogami, v Česku podle ministerstva zdravotnictví přibývá. Navíc se snižuje věk, ve kterém přicházejí s těmito škodlivými látkami da styku. První zkušenosti s tabákem a alkoholem mají podle statistik takzvaného protidrogového centra už před třináctým rokem života. Podle poslední Zprávy o stavu ve věcech drog Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti pět a více sklenic alkoholu při jedné příležitosti třikrát nebo častěji v posledních 30 dnech před průzkumem vypilo deset procent chlapců a sedm procent dívek ve věku čtrnáct až patnáct let. Alkohol pilo v posledních 30 dnech 68,5 procenta 16letých, 41,9 procenta pilo pět a více sklenic alkoholu při jedné příležitosti, pití nadměrných dávek alespoň jednou týdně uvedlo 12,1 procenta mladistvých. |