Válka policajtů. Kauza Vidkun a detektiv ÚOOZ ve vazbě

Domácí
25. 10. 2015
Šéf ÚOOZ Robert Šlachta.
Šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

Nejprve operace Vidkun, při níž si Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) došlápl na klientelistické vazby v Olomouci a obvinil při tom i dva policisty. A pak tah inspekce, která si došla pro detektiva ÚOOZ. Jasná válka policajtů. Jenže: kdo je ten čistý a kdo prohnilý?

Novináři už si na to pomalu zvykají. Z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu přijde krátká tisková zpráva o probíhajícím zásahu. Tak před dvěma týdny začala i operace, která dostala jméno Vidkun. Bylo kolem ní hodně humbuku, pozornost kamer přilákalo zadržení exministra vnitra Ivana Langera a prohlídky jeho bytu a advokátní kanceláře. Dnes o akci víme, že byli obviněni čtyři lidé, vedle olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) a podnikatele Ivana Kyselého i dva policisté. Konkrétně náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec a šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj.

Následovala "odveta" Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která si o týden později do sídla ÚOOZ přišla pro zástupce šéfa odboru násilí Luďka Vokála. A o které dozorující Městské státní zastupitelství v Praze říká, že žádnou odvetou nebyla. Případy, jež běží od roku 2014, se prostě ve své kritické fázi sešly do rozmezí několika dnů. Akci inspekce kamery neprovázely, protože o probíhajícím zásahu média neinformovala. Všichni tři policisté jsou ve vazbě.

Kdo vyšetřuje policisty?

Kde je moc, musí být i kontrola. Základní pravidlo v demokratickém zřízení platí dvojnásob pro bezpečnostní složky, kde je moci tolik, až se z toho člověku může zatočit hlava. Českou policii "kontroluje" Generální inspekce bezpečnostních sborů - je to ona, kdo má vyhledávat a vyšetřovat trestné činy policistů. Inspekci zase parlament - prostřednictvím sněmovní komise.

Teď jsme svědky pokusu toto nastavení otočit. Policisty vyšetřuje za dozoru vrchního státního zástupce Iva Ištvana Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Když k tomu přičteme vznikající protikorupční speciál státních zástupců, nad kterým nemá být kontrola žádná, vidíme pokus o vytvoření silného mocenského centra podléhajícího jen sobě samému.

V olomoucké kauze Vidkun i následné akci je zdánlivě všechno v pořádku. Dokonce to vypadá, že úplatným policistům už riziko postihu nehrozí jen od inspekce, ale i od jiných útvarů. Policisté se divoce vyšetřují navzájem, příště si třeba pro náměstka policejního prezidenta mohou dojít detektivové z okresní kriminálky v Domažlicích.

A v tom je právě problém. "Otázka zní, na co zde máme generální inspekci s její působností danou v zákoně, když pak tuto působnost přebírá jiný útvar? Jednal snad v krajní nouzi?" klade řečnickou otázku Jiří Jelínek, profesor trestního práva z Právnické fakulty UK v Praze. Dodává, že každý postup, který neodpovídá liteře zákona, vzbuzuje pochybnosti. "Trestnou činnost policistů má vyšetřovat GIBS, to zrušeno nebylo," upozorňuje.

Čtěte TÝDEN.
* Funguje GIBS, jak by měla? Pokud ne, není potom postup Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na místě?


* Jak se kauza odráží v politickém zákulisí?


* Je "válka policajtů" ve skutečnosti politickým přetahováním o moc?

ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NAJDETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 26. ŘÍJNA 2015.

Autor: Robert MaleckýFoto: Jakub Stadler

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné