Válková: Ať policisté pořádně vysvětlí obětem jejich práva

Domácí
5. 8. 2014 17:56
Ministryně spravedlnosti Helena Válková.
Ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) chce požádat ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) o proškolení policistů v individuálním poučování obětí trestných činů o jejich právech. Policie v současné době totiž informuje oběti prostřednictvím nevhodných, předtištěných formulářů. Shodli se na tom i zástupci nevládních organizací.

Válková u příležitosti ročního výročí účinnosti nového zákona o obětech trestných činů připustila, že od policistů slyšela k této normě i kritiku v tom smyslu, že jim přidělává práci. Ministryně však zákon novelizovat nehodlá. "Nebudeme redukovat práva obětí na poučování a rozsah poučovací povinnosti," prohlásila. Řekla, že policie sice jinak ve vztahu k obětem odvádí kvalitní práci, avšak ohledně jejich poučení v intencích zákona potřebuje "důkladné proškolení".

Podle ní je důležité poučit vystresovanou oběť v takové formě, která jí k něčemu bude. "Nemá smysl vytvářet si alibi tím, že okopíruji velmi podrobné a často i malým písmem vytištěné poučení, které se potom založí do spisu jako důkaz toho, že jsem svoji povinnost splnil," podotkla. Upozornila na to, že poučení je potřeba podat srozumitelně a rozlišit je podle toho, zda je obětí dítě, osmdesátiletý senior nebo třeba žena ve středním věku, která bezprostředně předtím prožila nějaký násilný útok.

Ministr Chovanec vzkázal přes svého mluvčího, že se bude požadavkem Válkové vážně zabývat. "Ve spolupráci s policejním prezidiem vyhodnotíme, zda a jakou cestou policisty proškolit. Zároveň mě těší, že paní ministryně chválí práci policie a vidí v této oblasti zlepšení."

Stávající praxi kritizovala Martina Houžvová z právnické organizace In Iustitia. Podle ní chybí orgánům činným v trestním řízení metodika, a jednotliví policisté tak nevědí, jak si zákon o obětech správně vykládat. Školení, jimiž na služebnách prošli, prý měla spíše formální charakter.

Také prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová si myslí, že v poučování obětí jsou velké rezervy. Řekla dokonce, že nyní je na horší úrovni, než bývalo před účinností nového zákona. Postěžovala si, že předtištěné formuláře neumožňují vybrat individuálně pouze ty informace, které jsou nutné na začátku řízení, a poté postupně přidávat další. Zároveň ale uznala, že oběti si nyní méně často stěžují na to, jak se k nim orgány činné v trestním řízení chovají.

"Situace se zlepšila zejména u policie. Oběť je respektována. Nikoliv jako objekt zájmu policie, ale stává se subjektem řízení. Zlepšila se také ochrana obětí ohledně jejich soukromí," pochválila.

Vyzdvihla i právo na doprovod důvěrníka, který nový zákon rovněž zavedl a kterého si mohou oběti zvolit například i z řad příbuzných. Podle ní se nyní tato možnost velmi využívá. Výhodou je mimo jiné i to, že důvěrník si na rozdíl od traumatizované oběti může pamatovat vše, co bylo na policejní služebně řečeno.

Ředitelka Probační a mediační služby Jitka Čádová k tématu uvedla, že zatímco před účinností zákona vstupovali probační úředníci do jednotlivých případů na základě podnětů ze strany orgánů činných v trestním řízení, nyní už se na ně oběti obracejí i samy. Takto se za poslední rok přišlo informovat o svých právech 1156 lidí, kteří nejčastěji byli oběťmi ublížení na zdraví, podvodů, krádeží a výtržnictví.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vít Šimánek

Další čtení

Počet Čechů využívajících nástroje AI se loni téměř ztrojnásobil

Domácí
29. 4. 2025

Cimický do vězení zatím nepůjde. Odvolal se, bude další soud

Domácí
Aktualizováno: 29. 4. 2025 16:10
Autor: FOTO:FORTEPAN / Szent-tamási Mihály, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=145347681

Monstrózní Stalinův pomník vydržel na Letné sedm let

Domácí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ