Únava policistů a nejméně sedm milionů korun. To je výsledek sedmé protiromské demonstrace na severu Čech. Obyvatelé Varnsdorfu se ulicemi města vydali kvůli Romům už počtvrté během jednadvaceti dnů. Každou akci doprovází zásah tří stovek policistů, k tomu nad městem krouží vrtulníky.
"Jedeme několik týdnů bez přestávky - jen kvůli několika radikálům, kteří se sem jedou evidentně jen poprat a provolat radikální hesla," hodnotí unaveným hlasem práci ústeckých policistů jejich mluvčí Jana Hrubešová.
Jen jejich nasazení stálo v sobotu na šest set tisíc korun. "Kromě nich tu máme jednotky z jiných krajů," vyjmenovává Hrubešová. Peníze by se podle ní i dalších policistů, kteří chtějí zůstat v anonymitě, daly využít smysluplněji. Na benzin pro policejní hlídky či na preventivní projekty, které by pomohly v boji s nepřizpůsobivými obyvateli města - proti nimž Varsndorfští opakovaně protestují - určitě víc.
"Během zásahu jsme zadrželi celkem patnáct osob. Čtrnáct z nich jsme záhy propustili, neměli u sebe jen doklad totožnosti. Patnáctý, kterého jsme předvedli, ale bude obviněn z trestného činu projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Provolával rasistická hesla, navíc měl u sebe dlažební kostky a téměř tři promile alkoholu v krvi," hlásí Hrubešová.
Nepokoje ve Varnsdorfu sleduje z ústraní i ministr vnitra Jan Kubice. V České televizi minulou neděli uvedl, že policejní akce ve Šluknovském výběžku stály dosud 3 miliony korun. Přítomnost speciálních policejních jednotek v tomto regionu během minulých dvaceti dnů přišla na dalších tři a půl milionu.
Například minulou sobotu měla policie na Šluknovsku šest set policistů, převážně ze speciálních pořádkových jednotek, včetně mužů se psy a jízdního oddílu. Ve Varnsdorfu zasahovalo vodní dělo a k dispozici byly tři policejní vrtulníky. Ty létají lidem nad hlavami kvůli pořádku i v noci.
Nečas na nás nemá čas
"Policejní sbor takové náklady musí unést, protože musí dbát na dodržování pořádku," řekl v České televizi Kubice.
Právě peníze, které jdou na uspořádání mimořádných policejních akcí, jsou však jedním z důvodů, proč lidé v ulicích Varnsdorfu vládu kritizují. Vyzývají Kubiceho, aby do města přijel a vysvětlil lidem, co pro jejich bezpečnost udělá. Pak se prý hned rozejdou. Jenomže premiér Petr Nečas si stojí na svém: "Policisté zůstanou na Šluknovsku tak dlouho, dokud se situace neuklidní. Ať to stojí, co to stojí," prohlásil v sobotu Nečas. Podle něj je příčin současného stavu více. Stát má zajistit především bezpečnost lidí a ochranu jejich majetku. Podle Nečase je ale iluzí, že existují "zázračné a rychlé recepty".
Lidem na Šluknovsku však dochází trpělivost. Kritizují vládu, že se tváří, jako by se jí problémy na severu Čech netýkaly. Na hlavami proto v sobotu rozvinuli velký transparent s nápisem "Nečas na nás nemá čas". Podle místních se situace ve městě za poslední měsíc - navzdory přítomnosti policejních posil - příliš nezlepšuje.
Lidé kritizují také štědrý sociální systém, žádají zpřísnění výplaty sociálních dávek, ale také redukci míst v ubytovnách nebo větší podporu veřejně prospěšných prací.
Napětí mezi starousedlíky a Romy nejen ve Varnsdorfu, ale i v sousedním Rumburku a Šluknově se stupňuje už delší dobu. Eskalovalo však v posledních měsících. Do měst přicházejí stále noví a noví Romové. Na sestěhování sociálně slabých založila svou živnost řada místních podnikatelů, kteří si pořídili ubytovny a od státu a měst inkasují nemalé příspěvky na sociální bydlení. Vydělává na nich ale i samo město, které ubytovny také vlastní, upozornili dnes občané. Podle oficiálních statistik města za poslední půlrok odešlo z Varnsdorfu 151 lidí a přistěhovalo se jich 152. Další ale přijíždějí údajně na návštěvu.